W sierpniu br. „Tygodnik Kulturalny” po 15 latach istnienia zniknął z ramówki TVP Kultura. Był to sztandarowy program tej stacji. W tym czasie powstało ponad 500 odcinków. Po kilku miesiącach przerwy, program wróci w odmienionej formule, jako „Nowy Tygodnik Kulturalny”.

Nowy Tygodnik Kulturalny

Dziennikarze i krytycy stanowiący od lat zespół Tygodnika, poszukiwali możliwości wznowienia emisji audycji, cieszącej się popularnością wśród widzów. Naprzeciw ich oczekiwaniom wyszła młoda warszawska instytucja kultury – Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, zapraszając do swojej siedziby przy Alejach Ujazdowskich 20 w Warszawie. CKF udostępni twórcom programu pracownię cyfrową przygotowaną do produkcji materiałów filmowych, sprzęt pozwalający emitować streamingi live, jak również kanał dystrybucji na swej stronie internetowej.

Program prawdopodobnie ruszy w styczniu 2021 roku. Ostateczna data jest uzależniona od budżetu programu, pozyskanego ze środków prywatnych. Twórcy „Nowego Tygodnika Kulturalnego” uruchomili zbiórkę na https://patronite.pl/NowyTygodnikKulturalny.

Docelowo “Nowy Tygodnik Kulturalny” będzie publikowany na stołecznej platformie VOD, której operatorem jest CKF. Przedsięwzięcie prezentujące ofertę stołecznych instytucji kultury ma ruszyć w maju 2021 r.

W projekt  zaangażowani będą dotychczas biorący w nim udział dziennikarze (m.in. Agnieszka  Szydłowska i Jacek Wakar), jego pomysłodawczyni i reżyserka Joanna Makowska oraz redaktorki Aleksandra Parnowska i Magdalena Raźny. Za produkcję odpowiadać będzie Maria Krauss z Plesnar & Krauss Films.

Dwutygodnik.com

Wcześniej pod swoje skrzydła m.st. Warszawa przyjęło dwutygodnik.com – internetowy magazyn o kulturze. Pod koniec 2018 roku ówczesny wydawca zaprzestał finansowania portalu. Trzy miesiące później, dzięki Domowi Spotkań z Historią – instytucji kultury m.st. Warszawy, dwutygodnik.com wznowił publikacje.

CKF im. Andrzeja Wajdy

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to warszawska instytucja kultury powołana do życia pod koniec 2018, pierwsza miejska instytucja związana swoją misją z kinem i przestrzenią kultury audiowizualnej i cyfrowej. Od początku 2019 r. Centrum Kultury Filmowej organizuje projekcje, dyskusje, wystawy, koncerty, debaty oraz prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży, inspirującą odbiorców do poznawania języka filmowego przez zabawę i spotkania z twórcami-tutorami. CKF to także liczne projekty związane z promocją kinematografii (Klub Filmowy Stolica, program on-line Bez znieczulenia). Szczególne miejsce w CKF mają działania propagujące twórczość Andrzeja Wajdy. Nowy filmowy adres na mapie Warszawy to Aleje Ujazdowskie 20, gdzie odbywają  się seanse, dyskusje, spotkania i warsztaty.