Rolnikom zostało już niewiele czasu na wypełnienie obowiązku spisowego. Warto więc skorzystać z metody, która pozwala to zrobić możliwie szybko, bezpiecznie i wygodnie. Samospis internetowy – bo o nim mowa – mimo niezaprzeczalnych zalet pozostaje na Mazowszu stosunkowo rzadko wybieraną opcją. Decyduje się na tę formę spisu co piąty rolnik.

Spis na trzy sposoby

Gospodarstwo rolne można spisać na różne sposoby – przez internet, telefon lub podczas wywiadu bezpośredniego. Jednak biorąc pod uwagę kryterium czasu, najkorzystniej prezentuje się samospis internetowy. Można z niego korzystać bez konieczności dzwonienia na infolinię i umawiania terminu rozmowy bezpośredniej czy telefonicznej.

Internetowy formularz spisowy jest dostępny na stronie spisrolny.gov.pl/. Wystarczy zalogować się w aplikacji spisowej, korzystając z danych zawartych w liście Prezesa GUS i wprowadzić wymagane informacje o gospodarstwie rolnym.

Co jeśli zagubił nam się list Prezesa GUS lub w ogóle go nie otrzymaliśmy? Wtedy należy zadzwonić na infolinię pod numer 22 279 99 99 – konsultant przekaże dane potrzebne do logowania w aplikacji spisowej. Z infolinią powinny się kontaktować też te osoby, które prowadzą działalność związaną z rolnictwem, ale robią to na małą skalę i nie są pewne czy podlegają obowiązkowi spisowemu.

Warto też pamiętać, że wybierając samospis internetowy możemy wziąć udział w loterii spisowej. Więcej informacji o loterii spisowej: loteria.spisrolny.gov.pl/.