Już w listopadzie ogłosiliśmy, że po raz kolejny włączamy się do pomocy w walce z epidemią. W zajezdni na ul. Stalowej dostosowaliśmy dwa miejskie autobusy do przewozu chorych. Pojazdy zostały wyposażone w specjalne stanowiska z tlenem czy przegrody ochronne dla kierowców. Od tego czasu byliśmy w pełnej gotowości do przewozu pacjentów.

W piątek, 11 grudnia, jeden z autobusów wykonał swój pierwszy kurs. Pod opieką medyków, w asyście pracowników ZTM i MZA, pacjenci mogli skorzystać ze stanowisk tlenowych i w komfortowy sposób mogli być przewiezieni do szpitala tymczasowego.

Jest to o tyle ważne, że dzięki temu transportowi aż 14 karetek pogotowia mogło w tym samym czasie pomagać innym pacjentom.

Asystę w trakcie przejazdu zapewniły pojazdy ZTM, MZA oraz karetka pogotowia.

Pacjenci bezpiecznie opuścili autobus, który po transporcie został zdezynfekowany. Kierowca został zabrany na teren szpitala w celu odkażenia. Po tych czynnościach wróci autobusem do zajezdni na ul. Stalowej.

Obecnie do transportu chorych przeznaczone są dwa autobusy o długości 12 m, jednak zadeklarowaliśmy, że w razie potrzeby jesteśmy gotowi udostępnić również pojazdy przegubowe. Zaoferowaliśmy też gotowość do zabezpieczenia przewozu personelu szpitala i koordynacji działań.

Do pracy wyznaczyliśmy 20 kierowców MZA. Zostali oni przeszkoleni m.in. w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej.

W zależności od potrzeb planujemy też stworzyć mobilne punkty poboru wymazów w miejskich autobusach.

Rozpoczęliśmy również rozmowy i analizy możliwości zamówienia autobusów z noszami do przewozu pacjentów leżących. Zgłosiliśmy się już do dostawców taboru o przekazanie informacji na temat kosztów czy czasu realizacji takiego zadania.