Odrobina świąt w czasie epidemii

Tegoroczna iluminacja z powodu pandemii rozbłyśnie w znacznie mniejszym zakresie niż w poprzednich latach. Zgodnie z zapowiedzią wprowadzamy oszczędności i rezygnujemy z kilku lokalizacji, w których do tej pory mogliśmy iluminację podziwiać.

W tym sezonie ozdoby zawisną na Trakcie Królewskim, na placu Zamkowym i Starówce (m.in. ul. Piwna, Świętojańska, Rynek Starego Miasta, Nowomiejska, Freta, Rynek Nowego Miasta, Kościelna do Podzamcza). Dekoracje zostały zaplanowane tak, żeby przez swoje rozproszenie oraz rozmiar umożliwiały bezpieczne zimowe spacery, przy utrzymaniu odpowiedniej odległości od innych.

Zmiany w ruchu

W najbliższy weekend, 5 i 6 grudnia, mieszkańcy po raz pierwszy będą mogli zobaczyć tegoroczną iluminację. W tym czasie Trakt Królewski tradycyjnie stanie się deptakiem. Zamknięte dla samochodów zostaną ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście od ronda de Gaulle’a do Miodowej (dopuszczony będzie ruch rowerów). Przejezdna będzie ul. Świętokrzyska przez skrzyżowanie z ul. Nowy Świat. Ulice poprzeczne: Ossolińskich, Karowa i Królewska będą zakończone ślepo. Z kolei na ul. Bednarskiej wprowadzone zostaną dwa kierunki ruchu i nie będzie można na niej zaparkować. Ponadto, wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela na ul. Karowej, Królewskiej, Wierzbowej (zatoka postojowa) i Moliera (w rejonie pl. Teatralnego).

Autobusy inaczej

Autobusy linii E-2, 102, 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 i N44 będą kierowane na trasy objazdowe.

Autobusy linii 102 będą jeździły ulicą Świętokrzyską do E. Plater, a 106 w kierunku Browarnej od ul. Królewskiej przez pl. Małachowskiego i ulicami: Kredytowa – Jasna – Świętokrzyska. W przeciwnym kierunku ulicami: Świętokrzyską, Mazowiecką, pl. Małachowskiego do ul. Królewskiej.

Dla autobusów linii E-2 i 111, w kierunku pętli Metro Ratusz-Arsenał i Esperanto, będzie obowiązywała trasa prowadząca ulicami: Al. Jerozolimskie – Krucza – Szpitalna – pl. Powstańców Warszawy – Mazowiecka (w przeciwnych kierunkach: Kredytowa – Jasna – Zgoda) – pl. Małachowskiego – Królewska.

Autobusy linii 116, 180, 222, 503 i 518 w kierunku północnym będą kursowały: Al. Jerozolimskie – Krucza – Szpitalna – pl. Powstańców Warszawy – Mazowiecka – pl. Małachowskiego – Królewska – pl. Piłsudskiego – Focha – Moliera – Senatorska, a w kierunku południowym ulicami: Senatorska – Wierzbowa – Piłsudskiego – Królewska – pl. Małachowskiego – Kredytowa – Jasna – Zgoda – Krucza – Al. Jerozolimskie – Bracka.

Autobusy linii 128 i 175 w kierunku pl. Piłsudskiego pojadą ul. Marszałkowską i Królewską, a w przeciwnych ulicami: Senatorska – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Królewska – Marszałkowska.

Dla autobusów linii 178, jadących w kierunku pętli Konwiktorska, będzie obowiązywała trasa: Mazowiecka – pl. Małachowskiego – Królewska – pl. Piłsudskiego – Focha – Moliera – Senatorska, a w przeciwnym kierunku ulicami: Senatorska – Wierzbowa – pl. Piłsudskiego – Królewska – pl. Małachowskiego – Kredytowa – Jasna. Autobusy linii nocnej N44, w kierunku Żoliborza, będą kursowały ulicami: Marszałkowska – Królewska – pl. Piłsudskiego – Focha – Moliera (w przeciwnym kierunku ul. Wierzbową) – Senatorska.

Ruch na Trakt Królewski powróci w poniedziałek, 7 stycznia, o poranku. Taka sama organizacja ruchu i zmiany w kursowaniu pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego będą wprowadzone także w okresie świąteczno-noworocznym, od 24 grudnia do 6 stycznia.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: www.infoulice.um.warszawa.pl oraz www.facebook.com/infoulice, natomiast komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego znajdują się na stronie: www.wtp.waw.pl.

Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS o utrudnieniach w ruchu w stolicy.