Newsletter jest przesyłany co dwa tygodnie i w każdy czwartek trafia do skrzynek wszystkich osób posiadających już konta na naszej platformie. Czyli do ponad 40 tys. osób – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Nauczyciele znajdą w nim informacje o funkcjonowaniu warszawskiej edukacji, obowiązujących obecnie pandemicznych obostrzeniach oraz działaniach podejmowanych przez miasto w obszarze oświaty. Dowiedzą się o ciekawych szkoleniach, konferencjach i webinariach oraz projektach i inicjatywach edukacyjnych. Znajdą wiadomości o tym jak funkcjonuje nauka zdalna na świecie i jak się ją organizuje. Ale to nie wszystko. W każdym numerze są także zapowiedzi wydarzeń edukacyjnych, naukowych, sportowych i kulturalnych. I przydatne informacje oraz porady dotyczące wdrażania platformy Eduwarszawa.pl – np. zasad moderowania czatu, odbierania i wysyłania poczty, planowanych przerw czy korzystania z pomocy technicznej. W czwartek, 3 grudnia, do nauczycieli trafił już kolejny, trzeci numer newslettera, w którym poruszono m.in. tematykę 500+ dla nauczycieli, wsparcia psychologicznego dla rodziców i uczniów, przyznanych ostatnio nagrodach, wyróżnieniach i certyfikatach, raporcie Spółdzielni Otwartej Edukacji Edukacja zdalna w czasie pandemii oraz udostępnieniu Azure Dev Tools for Teaching czyli zestawu oprogramowania i narzędzi do nauki programowania oraz baz danych. Korzysta już ponad 200 szkół Eduwarszawa.pl to największy tego typu edukacyjny projekt w Polsce i w Europie. Platforma stopniowo będzie udostępniać bezpieczne i wygodne środowisko wszystkim stołecznym jednostkom oświatowym, łącząc usługę Microsoft Office 365 i pocztę elektroniczną z e-dziennikiem, arkuszem organizacji pracy szkoły i innymi systemami, m.in. rekrutacji. Obecnie korzysta z niej już ponad 200 szkół i placówek (ponad 150 tys. użytkowników), a włączenie do niej pozostałych jest planowane do końca czerwca 2021 r. Na 29 tys. licencji dla nauczycieli i 250 tys. licencji dla uczniów miasto przeznaczyło aż 12 mln zł. Zakup licencji obejmuje prawo do instalacji oprogramowania MS Office na wszystkich komputerach używanych w szkołach, na co dotychczas warszawskie szkoły ponosiły wydatki o zbliżonej, łącznej wartości. Nauczycielom i uczniom udostępniono też oprogramowanie na komputery, smartfony i tablety, które zainstalować mogą aż na 5 różnych nośnikach. Dzięki temu uczniowie mogą dzielić się pakietem Microsoft ze swoimi rodzicami i rodzeństwem. Na platformie Eduwarszawa.pl znajduje się także wiele ciekawych rozwiązań i materiałów, do twórczego wykorzystania przez dzieci i młodzież – np. Minecraft: Education Edition – specjalnie wersja gry dla szkół czy dodatek CodeBuilder do programowania jej elementów. Szkolenia również dla rodziców i uczniów Wnioski z wiosennych doświadczeń pozwoliły warszawskiej oświacie lepiej przygotować się do obecnych wyzwań.

Nauczyciele od kwietnia intensywnie pracują nad swoimi umiejętnościami, doskonaląc się indywidualnie i całymi radami pedagogicznymi. Wszyscy rozumieją jednak konieczność opanowywania nowych narzędzi pracy i zdobywania lub rozszerzania cyfrowych kompetencji – dodaje wiceprezydent.

Dlatego kolejne szkoleniowe inicjatywy kierowane są też do rodziców i uczniów. Inauguracją cyklu szkoleń dla nowych grup odbiorców były warsztaty Jak pomóc swojemu dziecku w korzystaniu z usługi Office 365 Education oraz Microsoft Teams w trakcie zdalnego nauczania. Zaplanowano już kolejne, dotyczące zarówno sprawnego korzystania z cyfrowych narzędzi, jak i efektywnych metod nauczania i uczenia się, nie tylko w przestrzeni zdalnej edukacji.