Laureat nagrody POLIN
Od 8 lat największą nekropolią żydowską w Polsce opiekuje się Paweł Kulig. Opieka nad obejmującym ponad 40 hektarów łódzkim cmentarzem przy ul. Brackiej to ogromne wyzwanie. Paweł Kulig został także doceniony za umiejętność budowy wokół swoich działań grona sojuszników i współpracowników. Założył Stowarzyszenie Strażnicy Pamięci, a akcja porządkowania łódzkiego cmentarza uzyskała honorowy patronat Prezydent Miasta Łodzi, Hanny Zdanowskiej. Społecznik pomaga także potomkom łódzkich Żydów w odkrywaniu rodzinnych historii i losów najbliższych. Za te działania laureat otrzymał nagrodę finansową w wysokości 20 tys. zł.

Wyróżnienia nagrody POLIN
Kapituła konkursu przyznała także dwa wyróżnienia – po 10 000 zł – Justynie Biernat z Tomaszowa Mazowieckiego oraz działającemu w Wielkopolsce Stowarzyszeniu Krotochowile. Justyna Biernat jest założycielką Fundacji Pasaże Pamięci i od lat chroni pamięć o tomaszowskich Żydach, działając na polu kulturalnym i naukowym. Realizuje projekty edukacyjno-artystyczne, prowadzi spacery śladami tomaszowskiego getta, pisze artykuły naukowe oraz utrzymuje stały kontakt z potomkami tomaszowskich Żydów.
Drugie wyróżnienie otrzymało Stowarzyszenie Krotochwile zajmujące się popularyzacją wiedzy o historii i kulturze żydowskiej, prowadząc projekty edukacyjne skierowane do młodzieży i dorosłych. W 2020 roku przeprowadziło pierwszy etap inwentaryzacji cmentarza w Koźminie Wielkopolskim.
W finale tegorocznego konkursu znaleźli się również Agnieszka Mysakowska z Wielunia, Karol Głębocki z Wysokiego Mazowieckiego praz Mirosław Reczko z Ciechanowca. Finalistom przyznano nagrody finansowe po 5 000 złotych.

Nagroda POLIN
Nagroda POLIN jest przyznawana za aktywne działania na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów, a jej celem jest promocja postaw zgodnych z misją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kapituła konkursu każdego roku nominuje, nagradza i wyróżnia osoby, organizacje lub instytucje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niekonwencjonalnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem, wypowiedzią o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko–żydowskich.
Muzeum to jest pierwszą w Polsce instytucją publiczno-prywatną stworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto stołeczne Warszawa oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.