Odrobina świąt w stanie epidemii

Jest jednak i dobra informacja – w miejscach reprezentacyjnych, na głównych traktach iluminacja w tym roku rozbłyśnie. Chcemy dać mieszkańcom Warszawy w tym trudnym czasie epidemii choć odrobinę świątecznej atmosfery i normalności.

Iluminacja zamontowana będzie na zdecydowanie mniejszym obszarze, ale na pewno zachowamy jej niewątpliwy urok. W tym roku pojawią się zupełnie nowe ozdoby, a co za tym idzie, zmieni się cały charakter podziwianej na całym świecie warszawskiej iluminacji.

Iluminacja – choć mocno okrojona – ma być niespodzianką, która pozytywnie zaskoczy mieszkańców i osoby odwiedzające stolicę. 

W tym roku skończyła się poprzednia umowa z wykonawcą. Latem Zarząd Dróg Miejskich rozstrzygnął przetarg na kolejne trzy sezony. Firma Multidekor zajmie się dostawą, rozmieszczeniem, instalacją, utrzymaniem i deinstalacją iluminacji i ozdób świątecznych.

Ozdoby zostaną zamontowane do pierwszego weekendu grudnia. Ponieważ to nowa iluminacja, wykonawca rozpoczął prace już na początku października – m.in. testowano ozdoby na drzewach przy kościele św. Anny czy przy skwerze Hoovera.

W tym sezonie ozdoby zawisną na Trakcie Królewskim, na placu Zamkowym (elementem umowy jest m.in. choinka) i Starówce (m.in. ul. Piwna, Świętojańska, Rynek Starego Miasta, Nowomiejska, Freta, Rynek Nowego Miasta, Kościelna do Podzamcza).

Gdzie w tym roku nie zobaczymy iluminacji?

W tym roku iluminacja nie pojawi się m.in. w Al. Jerozolimskich (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona, wraz z mostem Poniatowskiego), w al. Solidarności (od pl. Bankowego do pl. Wileńskiego wraz z mostem Śląsko-Dąbrowskim), na placu Bankowym, na ul. Marszałkowskiej (od ul. Królewskiej do pl. Konstytucji, wraz z placem), na ul. Świętokrzyskiej (od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej), na ul. Mokotowskiej i na ul. Targowej. 

Łączna długość zeszłorocznych instalacji wynosiła ponad 20 km. Główną osią iluminacji świątecznych był Trakt Królewski – od placu Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu. W tym roku ze względu na konieczne oszczędności ograniczamy iluminację. Główną osią będzie odcinek od ronda de Gaulle’a do pl. Zamkowego.

Bezpieczeństwo

Tegoroczne dekoracje zostały zaplanowane tak, żeby przez swoje rozproszenie oraz rozmiar umożliwiały bezpieczne zimowe spacery, przy utrzymaniu odpowiedniej odległości od innych. Stawiamy również na ekologię – dzięki zastosowaniu energooszczędnych diod, które pobierają nawet 8-10 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Co więcej, iluminacja została wyposażona w system zarządzania dekoracją z uwzględnieniem redukcji jej mocy w godzinach nocnych oraz uzbrojenie wszystkich elementów w urządzenia eco-saver, co obniży koszty eksploatacji o blisko 30 proc.

Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście rozbłysną dziesiątkami ozdobnych świeczników bogato zdobionych zielonymi girlandami z wpiętymi w nie bombkami i czerwonymi kwiatami.

Całość warszawskiej iluminacji zepną dekoracje na placu Zamkowym. Tam zostanie umieszczona wysoka na 27 metrów choinka do złudzenia przypominająca naturalny świerk. Drzewko ozdobione klasycznymi bombkami w kolorach złota, srebra i czerwieni przywoła najwspanialsze świąteczne wspomnienia.

To jednak nie wszystko. Na placu pojawią się świetlne dekoracje w kształcie baloniarza i kataryniarza, które staną się doskonałą scenerią do pamiątkowych zdjęć.

Iluminacja jest planowana w tym sezonie także na Tarchominie i Nowodworach. To projekt z budżetu obywatelskiego.