Zarząd Oczyszczania Miasta regularnie i interwencyjnie sprząta stołeczne ulice, chodniki i przystanki komunikacji miejskiej, organizuje opróżnianie koszy, a także kontroluje i monitoruje stan czystości w mieście. Mieszkańcy Warszawy doceniają wysoki standard czystości i poziom prac porządkowych. W ostatnim badaniu Barometr Warszawski czystość w stolicy dobrze ocenia aż 92 proc. ankietowanych. 

Regularnie i często

Od wiosny do jesieni 3,4 mln m² chodników jest regularnie zamiatanych z piasku, szkła czy liści. 11 proc. tego terenu sprzątamy codziennie, a 40 proc. – 3 razy w tygodniu. Częstotliwość prac zależy od potrzeb, dlatego najbardziej uczęszczane trasy w Śródmieściu, np. Trakt Królewski, sprzątaliśmy latem nawet 4 razy dziennie. Zimą chodniki odśnieżamy i posypujemy piaskiem zawsze wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Jeśli nie pada śnieg bądź nie ma zagrożenia gołoledzią, chodniki są zamiatane. 

Interwencje dla czystości

Szkło z rozbitej wiaty przystankowej, błoto po ulewnym deszczu czy piasek na ścieżce rowerowej likwidują ekipy szybkiego reagowania. Są to pracownicy Zarządu Oczyszczania Miasta wysyłani do interwencyjnych porządków. W 2020 r. dodatkowe sprzątanie dotyczyło prawie 6 mln m² powierzchni. Ekipy ZOM usuwają zanieczyszczenia zgłoszone zarówno przez kontrolerów czystości, jak i przez mieszkańców za pomocą Miejskiego Centrum Kontaktu 19115.

Porządki na mokro

Od wiosny do jesieni, gdy temperatury powietrza są powyżej 0°C, systematycznie sprzątamy miasto na mokro. Dotyczy to zarówno ulic i chodników, jak i koszy na śmieci oraz przystanków komunikacji miejskiej. Mycie odbywa się najczęściej nocą lub wczesnym rankiem, by jak najmniej zaburzać komfort pasażerów, spacerowiczów i kierowców.

Kosze w strumieniach wody

W ubiegłym roku umyliśmy 7 tys. koszy ustawionych na chodnikach, przy przejściach dla pieszych i na przystankach. To ponad połowa wszystkich pojemników, o które dbamy. Betonową obudowę wyczyściliśmy z kurzu, piasku i śladów po jedzeniu. Dodatkowo w 2020r. z 700 koszy usunęliśmy pseudograffiti. W tym przypadku zastosowaliśmy biodegradowalny preparat, który pomógł zlikwidować uporczywe napisy. Następnie powierzchnia pojemnika została zabezpieczona specjalną powłoką, która w przyszłości ułatwi zmycie bazgrołów.

Zadbane przystanki

Od kwietnia do listopada regularnie myliśmy wiaty przystankowe. Ekipy porządkowe usuwały nielegalne ogłoszenia i pseudograffiti, a następnie wodą pod ciśnieniem zmywały brud z dachów, ścian i gablot. Średnia częstotliwość mycia przystanków wyniosła 4 razy na sezon. Jednak w miejscach, gdzie z przystanków korzysta najwięcej pasażerów, na przykład w Śródmieściu czy na pętlach Esperanto oraz Szczęśliwice, powtarzaliśmy porządki na mokro nawet 8 razy. Systematycznym czyszczeniem objęliśmy 1115 wiat oraz szklane zadaszenia pętli autobusowej przy Dworcu Centralnym.

Czysto pod ziemią

Regularne sprzątanie terenów dla pieszych to także kompleksowe mycie przejść podziemnych. Zamiatamy, a następnie myjemy schody, poręcze i zadaszenia wejść, a także całą szerokość korytarza. W zeszłym roku 47 razy umyliśmy przejścia podziemne, np.: przy stacji metra Marymont, przy Cytadeli czy na Placu na Rozdrożu. Regularnymi i kompleksowymi porządkami objęliśmy 14 przejść podziemnych. 

Wyszorowane chodniki

Specjalne miejsca potrzebują specjalnego traktowania, także w zakresie sprzątania. Na tereny  reprezentacyjne, a jednocześnie najchętniej uczęszczane przy Trakcie Królewskim, wysyłamy szorowarkę. To niewielki pojazd czyszczący, który za pomocą obrotowych szczotek myje powierzchnię, a wodę z zanieczyszczeniami od razu zasysa do zbiornika. Szorowarki wyczyściły chodniki Krakowskiego Przedmieścia 13 razy, a Świętokrzyskiej – 8 razy, interwencyjnie zostały skierowane do pracy również na ul. Nowy Świat i na przystanki tramwajowe przy Dworcu Centralnym. Szorowarki w tym roku umyły łącznie 630 tys. m² chodników.

Posprzątane ulice

Od wiosny do jesieni regularnie sprzątamy 1300 km jezdni i torowisk. Ulice za każdym razem sprzątane są na mokro. Także w trakcie zamiatania szczotki zraszane są wodą, co ogranicza unoszenie się zanieczyszczeń i wtórne pylenie. Od wiosny do jesieni na warszawskich ulicach pracowały 34 zamiatarki i zmywarki. Każda ulica czyszczona była co najmniej raz w tygodniu, a miejsca reprezentacyjne i wymagające dodatkowych interwencji nawet częściej. W 2020 roku jezdnie były posprzątane średnio 45 razy.