Nowe stawki i godziny obowiązywania

Od 4 stycznia przyszłego roku zmieni się opłata za pierwszą i kolejne godziny parkowania. Będzie to pierwsza zmiana stawki od 2008 r. Strefa będzie obowiązywała w dni powszednie od godz. 8 do 20 (teraz opłaty są pobierane do 18).

Zmiany w abonamentach unieważnione przez wojewodę

Ze zmian wskazanych w uchwale rady miasta od 4 stycznia nie wejdą w życie zmiany zasad abonamentów mieszkańca. W tej części uchwałę unieważnił wojewoda. Zmiany miały dotyczyć ceny za drugi i kolejne abonamenty w gospodarstwie domowym (miał kosztować 1200 zł) oraz powiązania prawa do abonamentu z rozliczaniem PIT w Warszawie.

Miastu przysługuje prawo do odwołania się od decyzji wojewody, ale oznacza to w praktyce wstrzymanie zmian na kilkanaście miesięcy, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.

Przeanalizujemy i zarekomendujemy inne mechanizmy, które pozwolą ograniczyć ilość wydawanych abonamentów, tak by otrzymywały je te osoby, które ich rzeczywiście potrzebują. Nie chcemy się o to spierać przez najbliższy rok również dlatego, że drugi z unieważnionych elementów – powiązanie abonamentu z rozliczeniem podatku PIT – najwyraźniej nie budzi dużych wątpliwości (jest stosowany również w innych miastach, a w Warszawie rozliczający PIT w stolicy korzystają m.in. z tańszych biletów okresowych w komunikacji miejskiej), po prostu stal się „ofiarą” unieważnienia zmian w abonamentach.

Rozszerzenie strefy i podniesienie kar dla nieuczciwych kierowców

Kilka miesięcy wcześniej wprowadziliśmy zapowiadane zmiany w SPPN. Dzięki szerokim konsultacjom społecznym strefa została rozszerzona o część Woli i Pragi-Północ.

W całym procesie brali udział mieszkańcy, specjaliści i warszawscy urzędnicy. Konsultacje społeczne odbyły się w listopadzie 2019 r. Po wypracowaniu optymalnych rozwiązań gotowa uchwała trafiła pod obrady Rady Miasta, która ją przyjęła. Zmiany były oczekiwane przez mieszkańców i wprowadziliśmy je już w terenie.

Po wielu latach urealniliśmy również stawki za brak opłaty parkingowej w SPPN. Do niedawna „mandat” za unikanie opłat wynosił jedynie 50 zł, co w nieuczciwy sposób wykorzystywali niektórzy kierowcy. W wyniku uchwały opublikowanej w sierpniu br. stawka za każdorazowe nieuiszczenie opłaty za postój wynosi 250 lub 170 zł (kara jest mniejsza w przypadku uregulowania płatności w ciągu 7 dni od wystawienia dokumentu).