Klimatyzatory to urządzenia, które można coraz częściej spotkać w mieszkaniach i domach. Przyjemnie chłodzą wnętrza, w razie potrzeby ogrzewają je, a niejednokrotnie też czyszczą powietrze. Jak jednak wszystkie sprzęty podlegają zużyciu i mogą się zepsuć. Czy naprawa klimatyzacji na własną rękę to dobry pomysł? Ile możesz zyskać, a ile stracić decydując się na taki krok?

Naprawa klimatyzacji – dlaczego lepiej wezwać profesjonalny serwis niż próbować na własną rękę usunąć awarię?

 Latem klimatyzatory pracują na pełnych obrotach. Podczas szczególnie uciążliwych upałów zdarza się, że są włączone dzień i noc. Tak intensywna eksploatacja oraz błędy w użytkowania mogą sprawić, że urządzenie ulegnie większej awarii. Wbrew pozorom nie każdy w takiej sytuacji od razu sięgnie po telefon, by wezwać profesjonalny serwis. Część osób zdecyduje się naprawić klimatyzację na własną rękę. Czy ma to sens?

Za samodzielną naprawą klimatyzatora przemawiają przede wszystkim względy ekonomiczne. Jest to tańsze rozwiązanie niż wezwanie profesjonalnego serwisu. Płacisz bowiem jedynie za części, które wymagają wymiany, nie za robociznę. Na oszczędności możesz liczyć jednak tylko wtedy, gdy się na tym znasz. W przeciwnym razie naprawa klimatyzatora na własną rękę może Cię słono kosztować.

Nie mając wiedzy i doświadczenia w naprawie klimatyzatorów, swoimi działaniami możesz – po pierwsze – nic nie wskórać. To optymistyczny scenariusz. Stracisz bowiem jedynie czas, a po profesjonalny serwis i tak będziesz musieć zadzwonić. Fachowcy usuną usterkę, tyle że z opóźnieniem wynikającym z Twojej zwłoki.

W drugim – mniej optymistycznym scenariuszu – poczynione zabiegi doprowadzą do poważniejszej awarii sprzętu. Ucierpi na tym nie tylko klimatyzacja, ale również Twój budżet. Koszty naprawy mogą wówczas wzrosnąć nawet parokrotnie. Dlaczego? W takiej sytuacji więcej zapłacisz nie tylko za zepsute części, ale i za robociznę, gdyż usunięcie awarii będzie wymagało dodatkowej pracy.

Co równie ważne, naprawiając klimatyzację samodzielnie, ryzykujesz, że dobierzesz niewłaściwe części zamienne. To też wywinduje koszty naprawy i opóźni usunięcie usterki. Może również spowodować poważniejszą awarię.

Co możesz zyskać, decydując się profesjonalny serwis?

 Awaria może dotknąć nawet najlepiej ocenianego klimatyzatora. Czasem źródłem usterki są błędy technologiczne, a czasem zaniedbania po stronie użytkownika. Jedno jest pewne – eksperymentowanie z samodzielną naprawą sprzętu źle wróży. Dlaczego warto od razu zdać się na pomoc fachowców?

Wybierając profesjonalny serwis:

  • oszczędzasz czas – to fachowcy usuwają awarię, nie Ty. Zamiast diagnozować problem, szukać części zamiennych i eliminować usterkę, możesz zająć się tym, co lubisz. Pamiętaj, że specjaliści mają za sobą wiele napraw. Zdobyte doświadczenie sprawia, że działają sprawniej niż Ty. Powierzając im usunięcie awarii, możesz szybciej cieszyć się w pełni działającą klimatyzacją,
  •  oszczędzasz pieniądze – nie musisz obawiać się, że działania fachowców pogłębią awarię, a tym samym narażą Cię na dodatkowe koszty. W zasadzie od razu otrzymujesz diagnozę problemu wraz z przewidywanymi nakładami finansowymi,
  •  zyskujesz gwarancję efektów – profesjonalny serwis wystawi gwarancję nie tylko na użyte części zamienne, ale również swoje usługi. Jeżeli w trakcie jej obowiązywania, dojdzie do identycznej awarii wynikającej z zaniedbań serwisu, fachowcy nie obciążą Cię kosztami ponownej naprawy.

Klimatyzator to sprzęt, o którego zaletach można przekonać się zwłaszcza latem, kiedy upał potrafi dać się we znaki. Jak każde urządzenie może on ulec awarii, czemu sprzyja intensywna eksploatacja, niewłaściwe użytkowanie i unikanie systematycznych przeglądów. Żeby otrzymać trafną diagnozę problemu i pozbyć się usterki, warto zdać się na doświadczenie fachowców. Próby usunięcia awarii na własną rękę mogą ją jedynie pogłębić. W efekcie koszty naprawy wzrosną. Eksperymenty nie zawsze są wskazane.