Podczas zakupu karnisza do salonu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Karnisz w salonie musi spełniać nie tylko swoje techniczne funkcje, lecz także jego wygląd musi pasować do dekoracji wnętrza oraz okna, na którym będzie zawieszany.

Pojedynczy czy podwójny karnisz?

Pojedyncze i podwójne karnisze mają odmienne zastosowanie i służą innym aranżacjom okiennym. Dlatego przed decyzją warto zastanowić się nad funkcją dekoracji w poszczególnych salonach.

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest zakup podwójnego karnisza. Wynika to przede wszystkim z funkcjonalności oraz możliwości tego produktu, gdyż pozwala nam na większą liczbę możliwości w zakresie aranżacji okien w salonie. Najczęściej wybieraną opcją jest połączenie firan i zasłon, które powinny być powieszone na odrębnych drążkach karnisza. Wszystko po to, by w razie konieczności można było przysłonić okno zawieszonymi zasłonami. Z kolei zawieszenie firan i zasłon na jednej części karnisza powoduje, że nie mamy możliwości przysłonięcia nimi okien.

Pojedynczy karnisz jest z kolei rozwiązaniem w przypadku, gdy zdecydujemy się tylko na zasłony albo tylko na firany. Z tego rozwiązania często korzystają zwolennicy rolet rzymskich.

Kolor, styl oraz długość karnisza do salonu

Wybierając karnisze, warto kierować się stylem, w którym wykończono dany salon. W przypadku surowych, minimalistycznych oraz eleganckich wnętrz idealnie sprawdzi się karnisz metalowy. Prosty model, bez zbędnych dodatków oraz ozdób, zalecany jest do wnętrz, które urządzone są z przepychem. Subtelne oraz monochromatyczne aranżacje salonów idealnie ożywi karnisz z dekoracyjną końcówką.

Kolor karnisza warto dopasować do oświetlenia znajdującego się w salonie, tj. do barwy lamp i żyrandoli, a także do koloru mebli oraz ich okuć. Do popularnych i uniwersalnych rozwiązań należy chrom i mosiądz, który wpasuje się w każde wnętrze. Istotna jest sama harmonia oraz jednolitość kolorystyczna, a więc należy pamiętać, by nie łączyć ze sobą złotych i srebrnych odcieni, a także matowych z satynowymi.

Przy wyborze długości karnisza do salonu należy pamiętać o kilku bazowych zasadach. Drążek musi być dłuższy o około 30-40 cm niż szerokość danego okna w salonie. Karnisz powinien wystawać poza ramy okna o około 15-20 cm z każdej strony. Zasadniczo karnisz montowany jest na wspornikach, które mierzą około 15 cm, a sam montaż ma miejsce około 5 cm nad oknem.

Rodzaj karnisza

Na rynku dostępne są między innymi karnisze drewniane, metalowe, karnisze szynowe, drążkowe oraz drążkowo-szynowe. Drewniane karnisze idealnie dopasowują się w klasycznych wnętrzach, a więc takich, które udekorowane są naturalnymi i drewnianymi elementami wyposażenia. Drewniany karnisz sprawia, że wnętrze jest przytulniejsze, a dodatkowo idealnie współgra z podłogą, meblami oraz drzwiami. Z kolei karnisze metalowe są najbardziej uniwersalne i doskonale sprawdzają się w różnych wnętrzach.

Karnisze szynowe wykonane są z sztucznych tworzyw bądź z aluminium. Zbudowane są z prowadnicy wraz z przesuwanymi rolkami, na których znajdują się żabki utrzymujące firanę. Dostępne są w różnych rozmiarach oraz kształtach, poprzez co mamy możliwość stworzenia indywidualnych aranżacji.

Karnisze drążkowe pełnią głównie rolę dekoracyjną. Powieszone na nim tkaniny są rzadko przesuwane. Karnisz posiada specjalne zawieszki z kółkami, które przesuwane są po drążku. Część dekoracji jest blokowane przez wspornik, który podtrzymuje cały drążek i powoduje, iż nie mamy możliwości przesuwania tkaniny po długości całego karnisza.

Karnisz jest nieodłącznym elementem każdej aranżacji okiennej. Służy do mocowania zasłon, firan, a także pozwala na wydobycie uroku z tkanin na nim zawieszanych. Powinien być dopasowany nie tylko do charakteru wnętrza, ale także do rozmiaru samego okna oraz do dekoracji.