Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązanie finansowe we frankach szwajcarskich, coraz częściej dochodzą swoich praw przed wymiarem sprawiedliwości. Proces jest jednak długotrwały i może budzić wiele wątpliwości, zwłaszcza jeśli nie korzysta się z pomocy adwokata. Co warto wiedzieć o procesie frankowym?
Czego mogą dochodzić frankowicze?
Osoby posiadające kredyt we frankach szwajcarskich mogą wnosić o jego przewalutowanie lub unieważnienie umowy zawartej z bankiem. Pierwsze rozwiązanie najczęściej wybierane jest przez tych, którzy chcą zawrzeć ugodę z kredytodawcą, natomiast o unieważnieniu umowy decyduje sąd. Na początek sprawdź więc, jakie kroki można podjąć. Kluczowa jest tutaj analiza umowy oraz innych dokumentów kredytowych. Należy ustalić, czy bank zastosował klauzule abuzywne, inaczej niedozwolone. Jest to zadanie dla doświadczonego w sprawach frankowych adwokata, który wyjaśni jednocześnie, czego klient może domagać się w dalszych etapach. Następnie można przejść do kwestii formalnych związanych z dochodzeniem roszczeń wobec banku.
Zawarcie ugody — czy jest korzystne?
Banki coraz częściej proponują frankowiczom zawarcie ugody, która ma uchronić je przed procesem sądowym. W istocie podpisanie ugody zamyka drogę do dalszego dochodzenia roszczeń, dlatego takie rozwiązanie warto dobrze przeanalizować. Na ogół nie jest korzystne, zwłaszcza jeśli frankowicze mogą ubiegać się o unieważnienie umowy. Pomoc frankowiczom sprowadza się nie tylko do reprezentowania przed organem sprawiedliwości, ale również prowadzenia negocjacji z kredytodawcą.
Jak wygląda proces frankowy?
Proces frankowy przebiega w następujących krokach:
- złożenie pozwu – inicjuje wszelkie dalsze zdarzenia; może go złożyć zarówno kredytobiorca, jak i pełnomocnik,
- wystąpienie z wnioskiem o zabezpieczenie – jeśli kredytobiorca nie spłacił jeszcze kredytu, warto o niego wystąpić. Jest to wniosek o wstrzymanie spłaty,
- postępowanie przed sądem I instancji – jego celem jest poznanie przez sąd wersji obu stron w formie przesłuchania. Ten etap wieńczy wydanie wyroku,
- postępowanie przed sądem II instancji – każda ze stron ma prawo złożyć apelację od wyroku sądu I instancji. Podobnie jak w poprzednim punkcie, mamy tutaj do czynienia z rozprawą (bądź rozprawami, w zależności od specyfiki sprawy)i wyrokiem.
Jeśli wyrok sądu będzie dla kredytobiorcy korzystny, ma on prawo domagać się od banku zwrotu wszystkich wpłaconych rat. Ponadto na rzecz wygrywającego zarządzany jest zwrot kosztów procesu.
Jak długo trwa proces frankowy?
Na czas trwania procesu frankowego składa się wiele czynników. Najczęściej jednak korzystny wyrok można usłyszeć po około 3 latach. Ważne, aby skorzystać z pomocy adwokata, którego działania pozwolą uniknąć ewentualnych błędów, jakie znacząco wydłużają okres oczekiwania. Pomoc frankowiczom świadczona przez specjalistę pozwala również uniknąć zbędnego stresu, który często towarzyszy w sporze z tak dużym podmiotem, jakim jest bank.
Artykuł partnera.