W styczniu 2007 roku Steve Jobs zaprezentował światu pierwszy telefon firmy Apple, produkt, który bezpowrotnie zmienił otaczający nas świat. iPhone 1 był pierwszym aparatem komórkowym, który wykorzystywał technologię „multi-touch”, czyli wielokrotnego dotyku pozwalającego na obsługę urządzania kilkoma palcami jednocześnie. Dziś możemy spokojnie powiedzieć, że był on pierwszym produkowanym na szeroką skalę smartfonem – czyli wielofunkcyjnym, dotykowym urządzeniem, łączącym w sobie rolę klasycznego telefonu z odtwarzaczem muzyki i video, przeglądarką Internetu oraz aparatem fotograficznym. Od początku swojego istnienia iPhone uważane są za wyjątkowo modny i pożądany gadżet, a pomimo wysokiej ceny korzystają z niego miliony ludzi na całym świecie.

iPhone SE – alternatywa dla droższych modeli Apple?

21 marca 2016 roku Apple zaprezentowało kolejny, już dwunasty z kolei model swojego smartfona – iPhone SE. Skąd ta nietypowa, jak dla iPhone nazwa? Jak przyznaje Phil Schiller, szef marketingu Apple, rozwinięcie skrótu to Special Edition, co oznacza iż nie jest to następny model podstawowej linii, lecz zupełnie inna edycja tego urządzenia. Flagowym produktem tego giganta technologicznego wciąż pozostaje iPhone 6s oraz jego większa wersja, iPhone 6s plus. Wprowadzenie SE to z pewnością odpowiedź na potrzeby użytkowników dysponujących mniejszym budżetem. Firma już raz wypuściła na rynek model ze średniej półki cenowej – iPhone 5C, jednak nie odniósł on sukcesu i zaledwie po dwóch latach nastąpiła dyskontynuacja produkcji.

iPhone SE – charakterystyka

Urządzenie wyposażone jest w 4-calowy ekran Retina o zagęszczeniu pikseli na poziomie 326 ppi. Specjalnie dla fanów robienia selfie ekran wyposażony jest w Retina Flash, czyli rozbłysk całego ekranu oświetlający twarz przy robieniu zdjęcia. Wbudowany aparat posiada funkcję Live Photos, czyli ruchomych zdjęć i panoram oraz możliwość kręcenia filmów 4K. SE obsługuje on także technologie LTE, ApplePay i NFC. Za jego wydajnością stoi dwurdzeniowy procesor Apple A9 o taktowaniu 1,8 GHz, identyczny jak w telefonach 6 generacji. Dostępne pojemności pamięci to 16 i 64 GB. Jeśli chodzi o sam wygląd zdecydowanie przypomina on iPhone poprzedniej, piątej generacji, jedynie z zaokrąglonymi krawędziami. Stosunkowo mały ekran gwarantuje bardzo duży komfort korzystania – możliwa jest nawigacja za pomocą jednej ręki, co z pewnością ucieszy kobiety. iPhone SE dostępny jest w czterech wersjach kolorystycznych, cena wynosi 2149 zł za wersję 16 GB i 2649 zł za wersję 64 GB.