Wiosna to wyjątkowa pora roku, natura budzi się do życia, dni są dłuższe, a na drogach panują idealne warunki do jazdy. Niemniej jednak podobnie jak w przypadku innych pór roku, wiosną samochód również wymaga spersonalizowanej uwagi, dlatego w tym wpisie wyjaśnimy, jak należy dbać o pojazd o tej porze roku i do jakich awarii najczęściej dochodzi w obecnych miesiąc.

Do jakich awarii samochodu najczęściej dochodzi o obecnej porze roku?

1.jpg

najczęstsze awarie samochodu wiosną

Wiosną zdarzają się specyficzne awarie samochodu. Z każdych tarapatów wyciągnie Cię jednak firma holownicza Wawa-Hol. W każdy bądź razie warto znać najpopularniejsze awarie i być na nie przygotowanym. Oto one:

 • Problemy z układem hamulcowym: wiosną często „siadają” klocki samochodowe po okresie zimowym, czego powodem są surowe warunki atmosferyczne i sól drogowa.
 • Uszkodzenia pasków i węży i spowodowane nimi wycieki płynów: w wiosennych miesiącach często dochodzi o osłabienia gumowych elementów, co często powoduje wyciek płynów.
 • Problemy z akumulatorem: o tej porze roku często okazuje się, że akumulator jest osłabiony lub zużyty po zimie.
 • Wycieki oleju silnikowego: zwiększone wahania temperatur między zimą a wiosną dosyć często prowadzą do powstawania wycieków oleju.
 • Awarie klimatyzacji: Wiosną, gdy pogoda się ociepla, kierowcy zaczynają korzystać z klimatyzacji. Wtedy często okazuje się, że w układzie brakuje czynnika chłodzącego.
 • Awarie opon: często okazuje się, że podczas zmiany opon na letnie, są one w złym stanie i wymagają wymiany.
 • Korozja i rdza: Zimowe surowe warunki przyśpieszają korozję elementach karoserii, szczególnie na dolnych częściach pojazdu. Następnie wiosną pojawia się rdza, wiec jest to moment, w którym warto sprawdzić stan karoserii.

Jak dbać o samochód w wiosennych miesiącach?

Dokładnie umyj samochód po ostatnich przymrozkach i sprawdź stan karoserii

Zimą drogi są często pokryte solą i innymi chemikaliami, które powodują korozję metalowych części samochodu. Po ustąpieniu przymrozków zalecamy dokładnie wyczyścić karoserie samochodu, aby pozbyć się wszelkich pozostałości i przygotować tym samym samochód na ciepły sezon. Zwróć szczególną uwagę na dolną część karoserii, a nawet podwozie.

Gdy samochód będzie już lśniąco czysty, dobrze jest dokładnie sprawdzić lakier. Poszukaj zadrapań, odprysków lub wgnieceń. Jakkolwiek niewielkie, tego typu uszkodzenia mogą być bardzo szkodliwe dla karoserii auta w dłuższej perspektywie.

Sprawdź, czy płyny znajdują się na właściwym poziomie

2.jpg

pamiętaj o sprawdzaniu poziomu płynów wiosną

Wiosna to czas podróży, weekendowych wypadów… Wybierając się w długą podróż, podczas której samochód będzie narażony na wysokie temperatury, najlepiej zwrócić pilną uwagę na płyn chłodzący. Sprawdzenie jego ilości jest bardzo łatwe. Znajduje się on w przeźroczystym zbiorniku pod maską samochodu, na którym oznaczona jest skala prawidłowego poziomu płynu. Jeśli chcesz go dolać, najlepiej zrobić to, gdy samochód jest zimny i na płaskiej powierzchni.

Oprócz płynu chłodzącego zadbaj także o płyn:

 • hamulcowy,
 • wspomagania układu kierowniczego,
 • do spryskiwaczy
 • oraz ewentualnie o płyn do automatycznej skrzyni biegów.

Pamiętaj, aby sprawdzić kolor, czystość i odpowiednią lepkość tych płynów. Jeśli są czyste i klarowne, wystarczy je uzupełnićJeśli są zabrudzone lub wykazują jakąkolwiek zmianę koloru, umyj pojemnik i napełnij go świeżym płynem. 

Utrzymuj światła w ryzach

Światła samochodu są kluczem do tego, by widzieć i być widzianym. To prawda, że wiosną dni są dłuższe, ale musisz być przygotowany, na wypadek szybkiej zmiany warunków pogodowych. Sprawdź na spokojnie, czy światła hamowania, światła pozycyjne, światła mijania i światła przeciwmgielne działają prawidłowo. Jeśli trzeba będzie wymienić żarówki, pamiętaj, że zaleca się ich wymianę w samochodzie parami.

Nie ma żartów z oponami

Czy wiesz, że gwałtowne zmiany temperatury, charakterystyczne dla wiosny, mogą zmieniać ciśnienie w oponach? Generalnie producenci opon zalecają, aby wiosną przeprowadzać szybką kontrolę ciśnienia co 15 dni i zawsze przed podróżą z dużym obciążeniem bagażnika, lub w pełni zajętym samochodem. Ważne jest również, aby upewnić się, że głębokość bieżnika wynosi co najmniej 1,66 mm.

 • Pamiętaj, że jeśli ciśnienie w oponach jest niższe, opony mogły ulec szybszemu zużyciu, a to następnie prowadzi do tak zwanego aquaplaningu podczas jazdy w deszczu, czyli sytuacji, w które warstwa wody na drodze powoduje utratę przyczepności opony z powierzchnią jezdni.
 • Jeśli natomiast ciśnienie jest wyższe, opony będą zużywać się szybciej w środkowej części bieżnika i mogą pęknąć pod wpływem nagłego uderzenia.

Zwróć uwagę na filtr kabinowy/ przeciwpyłkowy

Wiosną w filtrze kabinowym, który utrzymuje w czystości wnętrze kabiny pasażerskiej i kanały klimatyzacji gromadzi się ogromna ilość cząstek unoszących się w powietrzu o tej porze takich, takich jak kurz, pyłki, roztocza, a nawet owady. Rozwiązaniem jest odkurzanie filtra, lub czyszczenie go sprężonym powietrzem. Jeśli to nie pomoże, filtr trzeba będzie wymienić.  Filtr ten należy wymieniać/ czyścić, gdy zauważysz, że wentyl szwankuje, lub gdy zauważysz jakikolwiek zapach, gdy powietrze krąży w kanałach wentylacyjnych.

Sprawdzaj regularnie pióra wycieraczek

Nagłe zmiany temperatury powodują, że pióra wycieraczek bardzo „cierpią”. Po mroźnej i mokrej zimie, nadejście ciepłej pogody często prowadzi do pęknięć i słabego ruchu z powodu sztywności. Nadmierny hałas, smugi i nieoczyszczone obszary to najwyraźniejsze oznaki, że należy je wymienić.

Uwagi wymagają także kocki i tarcze hamulcowe

3.jpg

pamiętaj o diagnostyce klocków i tarcz hamulcowych

Przy okazji wymiany kół w samochodzie na letnie, warto dokonać dokładnych oględzin klocków samochodowych, które mają prawo zużyć się po zimie. Dobra wiadomość jest taka, że jest to stosunkowo łatwy zabieg, który można wykonać samemu. Po zdjęciu koła wystarczy zlokalizować zacisk hamulcowy, następnie go odpiąć, usuwając zaczepy lub śruby mocujące. Następnie należy zdjąć zużyte klocki hamulcowe z zacisku (możesz to zrobić ręcznie lub za pomocą specjalnego narzędzia). W dalszej części mocuje się nowe klocki i zamyka zacisk.  Warto to sprawdzić, ponieważ hamulce to absolutnie podstawowa część samochodu, która musi być w idealnym stanie przed każdym przejazdem.

Sprawdź paski i węże

Po zimie może okazać się, że gumowe elementy samochodu, zwłaszcza paski i węże zostały uszkodzone. Sprawdź węże pod kątem pęknięć, ściskając je jeden po drugim, aby sprawdzić, czy nie ma miękkich lub papkowatych miejsc. Sprawdź także, czy przewody nie zostały przegryzione. Ciepła komora silnika może być dobrym miejscem do hibernacji dla małych zwierząt, które nierzadko można odkryć wiosną.

Sprawdź akumulator

Ograniczona jazda samochodem zimą i niskie zimowe temperatury to idealna kombinacja dla problemów z akumulatorem, które często wychodzą wiosną. Sprawdź zatem obudowę akumulatora pod kątem wycieków, pęknięć, nagromadzenia brudu, a także sprawdź stan kabli i zacisków akumulatora. Upewnij się również, że akumulator jest dobrze zamocowany. Oczywiście, jeśli samochód przestanie prawidłowo „zapalać”, akumulator trzeba będzie wymienić.

Pomimo najlepszych starań i podręcznikowej konserwacji, awarie samochodów są nieuniknione. Ale co zrobić, jeśli do awarii dojdzie w trasie? W takiej sytuacji możesz zawsze liczyć na firmę Wawa-hol.pl, która sprawnie i w atrakcyjnej cenie odholuje Twój pojazd w wyznaczone miejsce. 

 

Pomoc Drogowa Wawa-Hol
al. Jerozolimskie 228
02-495 Warszawa

Telefon do pomocy drogowej i warsztatu: 666 285 777

Kontakt

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.