Elektryczne wózki dla osób z niepełnosprawnością to zaawansowane technicznie urządzenia zaprojektowane z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów i technologii. Odpowiednio dobrany sprzęt zwiększa mobilność i samodzielność niepełnosprawnych, co przekłada się na wyższy komfort ich życia. Przed dokonaniem zakupu warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, by wybrać optymalne rozwiązanie.

Dobór wózka do potrzeb użytkownika

W zależności od potrzeb do dyspozycji osób niepełnosprawnych są wózki elektryczne pokojowe, terenowe lub uniwersalne, które mogą być z powodzeniem użytkowane zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i poza domem. W przypadku konstrukcji pokojowych niezwykle istotna jest znakomita zwrotność i manewrowość. Wśród urządzeń dostępnych na rynku na uwagę zasługuje model Navix oferowany przez firmę Vermeiren. Wózek elektryczny tego producenta wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami oraz napędem na przednie koła. Umieszczenie dużych kół z przodu i małych z tyłu ułatwia skręcanie oraz pokonywanie progów oraz innych przeszkód. Niewielkie gabaryty pozwalają bez trudu schować sprzęt w bagażniku samochodu. Szukając najwyższej jakości elektrycznego wózka terenowego, warto zwrócić uwagę na model Forest II GT. Zastosowanie amortyzatorów z regulowanym skokiem pozwala pokonywać wszelkie nierówności terenu i zabezpiecza przed niebezpiecznym przechylaniem się. Osoby, które potrzebują uniwersalnego rozwiązania, mogą zdecydować się na pokojowo-terenowy wózek Forest 3 wyposażony w solidną amortyzowaną ramę i aktywne zawieszenie przednich kół.

Komfort i bezpieczeństwo

Przy wyborze wózka elektrycznego należy zwrócić uwagę również na oferowany komfort oraz poziom bezpieczeństwa. Każdy model terenowy powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa, chroniące użytkownika przed przypadkowym wypadnięciem. Ciekawym rozwiązaniem jest system zmiany szerokości i głębokości siedziska. Nowoczesne wózki powinny także umożliwiać regulację w wielu płaszczyznach. Do przydatnych opcji zaliczyć należy możliwość regulowania kąta oparcia i siedziska, system regulacji podłokietników w poziomie i pionie, a także ich odchylania podczas transferu osoby niepełnosprawnej na łóżko. Dodatkowym atutem modelu Forest 3 SU jest funkcja pionizacji, umożliwiająca stabilne i bezpieczne ułożenie ciała użytkownika w pozycji wyprostowanej. Istotne znaczenie ma też jakość materiałów użytych do wykończenia tapicerki.

Istotne parametry wózków elektrycznych

Decydując się na zakup wózka elektrycznego, trzeba także zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej jednostki napędowej. To od jej jakości uzależniona będzie m.in. prędkość osiągana podczas jazdy. Większość modeli pozwala rozpędzić się do prędkości 6 km/h. W przypadku modelu Forest 3 użytkownik może wybrać silnik o mocy 350 W, umożliwiający uzyskanie prędkości maksymalnej od 10 km/h do 14 km/h. Warto pamiętać, że szybka jazda generuje większy hałas i może przyczyniać się do szybszego zużywania się akumulatorów. Kolejnym parametrem, którego nie wolno pomijać, jest pojemność baterii. Zastosowane w wózku elektrycznym Forest 3 bezobsługowe baterie o pojemności 80 Ah pozwalają na pokonywanie dłuższych dystansów pomiędzy kolejnymi ładowaniami, co znacząco zwiększa komfort korzystania ze sprzętu.

Podsumowanie

Zakup elektrycznego wózka dla osoby z niepełnosprawnością ruchową to niełatwe zadanie. Ze względu na stosunkowo wysokie koszty nabycia tego rodzaju sprzętu, decyzja powinna być dobrze przemyślana. Warto pamiętać, że tylko najlepsze produkty pochodzące od renomowanych producentów mogą w znaczący sposób podnieść komfort życia niepełnosprawnych.