Przez pierwszych kilka tygodni lekko spuchnięte powieki u niemowlęcia to naturalna ochrona przed światłem. Pierwsze tygodnie to również czas, gdy zaczyna wykształcać się u niego zdolność widzenia kolorów (najbardziej reaguje na zestawienia kontrastowych kolorów: biały i czarny, żółty i fioletowy, granatowy i biały itd.). W ciągu następnych miesięcy nadal będzie się rozwijać umiejętność widzenia barw.
Równocześnie poprawiać ostrość widzenia oraz wzrastać wrażliwość na światło. Oczy dziecka będą się uczyć współpracy, niekiedy mogą odchylać się w różnych kierunkach. W tym czasie ulega również poprawie koordynacja ruchowa ręka-oko i ręka-oko-ciało. Gdy Twoje dziecko będzie już w wieku szkolnym, to jego wzrok nadal będzie się kształtować – towarzyszy temu rozwój percepcji wzrokowej, umożliwiający rozpoznawanie rozmaitych figur i kształtów, barw, liter i liczb. Wraz z nauką czytania i pisania, następuje utrwalanie nabytych już umiejętności i dalszy rozwój wzroku.
Pierwsza wizyta z dzieckiem u okulisty dziecięcego
Zapewne nieraz zastanawiacie się po ilu miesiącach od chwili narodzin, należy udać się z dzieckiem do okulisty dziecięcego. Warto zabrać 4. – 6. miesięczne dziecko na pierwszą wizytę kontrolną do okulisty dziecięcego, aby:
- jak najwcześniej wykrył niepokojące symptomy (o ile występują), świadczące np. o siatkówczaku (rak siatkówki)
- wykluczył jakiekolwiek nieprawidłowości w widzeniu
- w razie potrzeby zaplanował rehabilitację wzrokową, gdy zostanie wykryta (zdiagnozowana) nieprawidłowość w narządzie wzrokowym
„W gabinecie okulistycznym i ortoptycznym, znajdującym się w Siedzibie Fundacji Zobaczyć Jutro w Warszawie, przyjmowane są dzieci, które ukończyły 5 lat. Bardzo często okazuje się, że to pierwsza wizyta dziecka u lekarza okulisty bądź dyplomowanego ortoptysty. To niepokojące, że rodzice dopiero przed rozpoczęciem nauki przez dziecko w przedszkolu decydują się na kontrolne badanie wzroku i diagnozę ortoptyczną. Apelujemy: im wcześniej zostanie wykryta nieprawidłowość w widzeniu lub aparacie ruchowym oka, tym lepiej! Pierwsza wizyta dziecka powinna odbyć się, gdy ma ono 6. miesięcy.”
Czy zez u dziecka zniknie sam?
Do trzeciego (3.) – czwartego (4.) miesiąca życia zez u niemowlęcia jest zjawiskiem naturalnym. Jest to jednoznaczne z tym, że tylko w ciągu trzech pierwszych trzech miesięcy życia dziecka wszelkie nieprawidłowości w ustawieniu gałek ocznych mogą wynikać z fizjologii (z budowy oka). Gdy zez nie ustępuje u dziecka po trzech miesiącach od narodzin, to wtedy możemy zacząć się niepokoić. Konieczna jest wtedy wizyta u okulisty dziecięcego, który wykona badanie okulistyczne. UWAGA! Utrzymujący się stan zezowy (zez) u starszych dzieci nie znika sam, wymaga specjalistycznej i niekiedy kilkuletniej rehabilitacji wzrokowej.
Jak należy pielęgnować oczy dziecka?
Pielęgnacja oczu u 3-, 4-, 5-, 6-, 7-, 8-, 9-, 10-letniego dziecka (trzylatka, czterolatka, pięciolatka, sześciolatka, ośmiolatka, dziewięciolatka, dziesięciolatka) i nastolatka:
Nie musimy za wiele robić, ponieważ aparat ochronny oka (powieki, narząd łzowy, powięzi oczodołowe i oczodół) został tak ukształtowany, aby zapewnić ochronę i pielęgnację delikatnej struktury, jaką jest gałka oczna. Każde mrugnięcie czyści gałki, a powieki i rzęsy chronią przed dostaniem się do oka różnych zanieczyszczeń. Można oczywiście przemywać oczy wacikiem zamoczonym w przegotowanej wodzie (najlepiej wystudzonej) lub soli fizjologicznej, od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Należy robić to bardzo ostrożnie (nie trzeć), aby nie uszkodzić powierzchni oka. Po każdorazowym przetarciu oka wyrzucamy wacik. Nigdy nie używamy tego samego wacika do przecierania obu oczu.
Pielęgnowanie oczu u kilkumiesięcznego dziecka:
Ostre światło może podrażnić jego oczy, więc należy kłaść niemowlę w taki sposób, aby nie padał na niego strumień światła. Maluch nie może bezpośrednio patrzeć np. w żarówkę, czy w słońce. W trakcie spaceru w słoneczny dzień zadbaj o czapkę z daszkiem/kapelusik z rondlem bądź zamocuj na wózku małą parasolkę, która będzie chroniła przed ekspozycją na słońce.
Artykuł przygotowany we współpracy z fundacją ZobaczyćJutro – profesjonalnymi ortoptystami z Warszawy.