W leczeniu pacjentów z niewydolnością żylną czy obrzękami uznaną metodą jest kompresjoterapia, czyli leczenie uciskiem.

 

Podkolanówki, pończochy, rajstopy uciskowe na niewydolność żylną najczęściej dobierane są spośród tzw. wyrobów okrągłodzianych w rozmiarach standardowych. Zawsze po dokonaniu pomiarów kończyn.  Jedynie przy deformacjach kończyn może zachodzić konieczność zamówienia wyrobu na miarę, ale takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Najczęściej udaje się pacjentom dobrać idealne wyroby spośród dostępnych rozmiarów.

 

Wyroby okrągłodziane są produkowane przez wielu producentów. To bogaty wybór kolorów, fasonów i tekstur. Wyroby są eleganckie, często trudne do odróżnienia od wyrobów niemedycznych. Produkowane są techniką bezszwową. Są też tańsze.

 

Jeśli występuje obrzęk lub deformacja kończyn konieczne jest zamówienie wyrobów na miarę, czyli wyprodukowanych dla jednego pacjenta, według jego indywidulanych pomiarów. Są to wyroby droższe, ale gwarantują idealne dopasowanie i w związku z tym terapeutycznie zalecane poziomy ucisku.

 

Wyroby na miarę dużo częściej produkuje się w przypadku leczenia pacjentów z obrzękiem limfatycznym lub lipidowym (tłuszczowym). Choroby te, zwłaszcza w późniejszych stadiach, wiążą się z duża deformacją kończyn. Często wyroby kompresyjne w rozmiarach standardowych („z półki”) mogą wręcz pogarszać stan pacjenta. Nawet jak udaje się pomiary kończyn pacjenta dopasować do rozmiaru standardowego, często np. pomiar obwodu kostki jest w górnej granicy zakresu wskazanego w tabeli pomiarowej, a np. uda w dolnej. Powodować to może zsuwanie się wyrobu, ale co ważniejsze niezgodne z założeniami terapii rozłożenie ciśnień na całej kończynie.  Wyrób może zbyt zaciskać naczynia w niektórych obszarach i powodować odwrotny efekt – zatrzymywanie przepływu płynów.

 

Przy znacznych obrzękach, szczególnie, gdy są efektem uszkodzeń lub niewydolności układu limfatycznego, a także rozrostem tkanki tłuszczowej należy wybierać odzież produkowaną techniką płaskiego dziania. Ta technologia pozwala kształtować różne obwody poprzez dodawanie i odejmowanie oczek. W efekcie dzianina finalnie jest w każdym miejscu tak samo naprężona. W wyrobach okrągłodzianych na całej długości wyrób ma tę sama liczbę oczek, w związku z tym różne obwody osiąga się poprzez rozszerzenie lub zwężenie oczek. Wyrób ma różne naprężenie oczek, co może skutkować rolowaniem się wyrobu i wrzynaniem w obszarach, gdzie występuje obrzęk. Pogarsza to stan choroby.

 

Wyroby płaskodziane można dokładniej dopasować do kończyn obrzękniętych, nie powodują też miejscowego zaciskania tkanek. Należy zaznaczyć, że w przypadku zaburzeń w układzie limfatycznym jest to szczególnie istotne, ponieważ większość chłonki przemieszcza się w układzie powierzchniowym, tuż pod powierzchnią skóry i miejscowe zaciskanie tkanek pogarsza stan zdrowia. Obrzęk zaczyna twardnieć.

 

Ponadto, niektóra odzież płaskodziana jest wykonane z grubej przędzy, która może zapewnić mikrodrenaż, promując lepszy transport płynów. Bardziej porowate dzianiny, z większymi oczkami zapewniają lepsze odprowadzanie wilgoci i „oddychanie skóry”, paradoksalnie więc mimo, że są grubsze dają uczucie są chłodu w noszeniu, co jest ważnym aspektem dla komfortu pacjenta.

 

Ubranie płaskodziane najczęściej wymagają zszycia, oddzielnie też są produkowane np. nogawice i część majtkowa i następnie zszywane. Mówimy wtedy: odzież płaskodzina ze szwem. Ale też najnowsze technologie pozwalają produkować odzież płaskodzianą bez szwów, na razie na dłonie i stopy. Poprawia to nie tylko estetykę wyrobów, ale niweluje miejscową niekontrolowaną miejscowy ucisk szwów, co ma szczególne znaczenie właśnie przy małych obwodach, np. palców. Dodatkowo znika problem ewentualnego prucia się szwów. Wyrób jest bardziej komfortowy i trwalszy.

 

I najnowsze osiągnięcie – technologia 3 D w produkcji wyrobów płaskodzianych pozwoliła stworzyć wyrób płaskodziany bez szwów idealnie odwzorowujący kształt dłoni lub stóp. Od kilku lat istnieje na rynku Elvarex Plus łączący te cechy.

 

Ważne jest także to, że produkcja wyrobów płaskodzianych pozwala na aplikację różnych ciśnień na różnych częściach produktu, np. innych na lewej nodze, innych na prawej i jeszcze innych w pasie biodrowym.

 

Stan skóry pacjenta wpływa na wybór odzieży. Pacjenci mogą mieć rany lub bardzo delikatną i wrażliwą skórę. Włożenie ciasnej odzieży uciskowej może spowodować jej uszkodzenie przy. W takich przypadkach można zaprojektować produkt z zamkiem błyskawicznym. Mogą one być przydatne także pacjentom, którzy moją np. słabe dłonie i trudno im nałożyć produkt. Ale zamek powoduje, że produkt jest bardziej masywny i mniej atrakcyjny.

 

Także z powodu trudności w nakładaniu wyrobu, szczególnie przy wysokich poziomach ucisku, dobrym rozwiązaniem może np. zakupienie dwóch wyrobów, np. pończoch i bermudów i zakładanie ich oddzielnie, wtedy razem tworzą całość.

 

Odzież do leczenia obrzęków limfatycznych zamawia się, gdy obrzęk jest maksymalnie zmniejszony i ustabilizowany. Osiąga się to w pierwszej fazie terapii przeciwzastoinowej, gdzie kompresjoterapia stosowana jest za pomocą bandażowania wielowarstwowego. Oczekując na produkt należy nadal korzystać z bandażowania, by obrzęk nie narósł.

Źródło: Lekarz od żył – Centrumflebologii.pl