Mniejsza elastyczność, utrata jędrności, szorstkość – to pierwsze oznaki starzenia się skóry. W obawie przed pierwszymi zmarszczkami sięgamy po drogie kremy i cudowne maski, których skuteczność jest zwykle niewielka. Istnieją jednak środki, które lepiej radzą sobie z upływem czasu.
Medycyna estetyczna i jej narzędzia
Gdy oczekujemy wysokiej jakości i pewności, że nasze starania przyniosą rezultat, warto zasięgnąć rady lekarza medycyny estetycznej. Zabiegi w tego rodzaju klinikach zazwyczaj wiążą się z wyższą ceną, jednak ich efekty są tego warte.
Jednym z zabiegów poprawiających wygląd naszej skóry jest zastosowanie nici liftingujących PDO. Wprowadza się je pod skórę, by otrzymać efekt liftingu. Nici PDO składają się z włókien syntetycznych, które stopniowo ulegają rozpuszczeniu.
Efekty nici PDO
Skóra po zabiegu jest bardziej jędrna i pełna życia. Nici stopniowo rozpuszczają się, co pobudza do działania komórki skóry, fibroblasty, a te produkują więcej kolagenu. Możemy wtedy obserwować jak nasza skóra staje się jędrniejsza i zyskuje efekt glow, zmarszczki stają się płytsze, a skóra mniej obwisła.
Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie trzeba obawiać się bólu. Przy aplikacji nie wykonuje się żadnych nacięć, więc nie ma obaw o blizny pozabiegowe. W trakcie iniekcji nici wyczuwalne są delikatne ukłucia, które nie sprawiają większego dyskomfortu.
Kto może zdecydować się na zabieg?
Pierwsze oznaki starzenia się skóry mogą być zachętą do wykonania zabiegu. Zazwyczaj wskazuje się granicę 30. roku życia jako wiek odpowiedni do liftingu nićmi PDO, nie ma za to górnego wieku, uniemożliwiającego zabieg.
Nici liftingujące PDO mogą być również stosowane na skórze całego ciała, gdzie występują obwisłe tkanki lub rozstępy. Decydują się na nie również pacjentki, chcące bardziej kształtnego czy jędrnego biustu.
Gdzie moja gładka cera?
Jednym z częstych pytań pacjentów jest to, kiedy zauważalne będą pierwsze efekty. Poprawę wyglądu skóry można zaobserwować już po około trzech tygodniach po zabiegu, od tego czasu aż do 2-3 miesięcy po widać już znaczące działanie nici i poprawę stanu jędrności i elastyczności.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Stosowanie nici PDO nie wiąże się z dużym ryzykiem, jeśli zabieg wykonywany jest przez profesjonalistów. Zabieg dzięki znieczuleniu jest bezbolesny, a same nici po czasie ulegają wchłonięciu/
Istnieje obawa dotycząca powikłań po zabiegu iniekcji nici PDO, związana z migracją nici na inne tkanki czy uszkodzeniem nerwów. Jednak doświadczeni lekarze używający atestowanych produktów mówią o tym, że zdarza się to zazwyczaj w przypadku nieumiejętnie przeprowadzonych zabiegów.
Niemniej jednak, warto mieć na uwadze kilka pozabiegowych skutków ubocznych, które po krótkim czasie znikają. Są to zmiany tj. siniaki, reakcje alergiczne, drobne zaczerwienienia.
Mimo tych komplikacji, zazwyczaj zabieg kończy się bez stanów zapalnych i jakiekolwiek ślady w postaci drobnych zaczerwień ustępują kilka godzin po zabiegu. Dodatkowo zabieg może być wykonywany o każdej porze roku. Światło słoneczne nie stanowi przeciwwskazania, jednak warto pamiętać o stosowaniu kremu SPF, by chronić skórę przez działaniem promieniowania UV. Nici PDO są więc całkowicie bezpieczne, gdy zabieg ich iniekcji wykonujemy w miejscu o dobrej renomie.