Księgowość w dużych przedsiębiorstwach jest znacznie bardziej złożona niż w małych podmiotach. Obejmuje ona multum procesów, od ewidencji pojedynczych transakcji gospodarczych (co jest obowiązkowe również w mniejszych firmach) aż po przygotowywanie sprawozdań finansowych oraz zarządzania finansami.
Pełna księgowość dla dużego biznesu. Czym różni się prowadzenie księgowości dla dużych i małych firm?
W porównaniu z małymi przedsiębiorstwami, w których nierzadko jedna osoba zajmuje się całą księgowością, w dużych firmach konieczne jest wyznaczenie do tego większego zespołu, co wymaga i nakładów finansowych, i poświęcenia czasu. Oczywiście, nawet w przypadku dużych podmiotów można powierzyć prowadzenie księgowości zewnętrznym specjalistom.
Dlaczego warto zdecydować się na księgowość dla firm, jaką prowadzą nasi eksperci z ALTO? Cóż, podczas gdy w małych przedsiębiorstwach można prowadzić tzw. księgowość uproszczoną (Księga Przychodów i Rozchodów KPiR, ewidencja prowadzona na cel ryczałtu ewidencjonowanego lub karta podatkowa — z tego ostatniego rozwiązania nie mogą już skorzystać nowe podmioty), w przypadku dużych podmiotów konieczna jest pełna ewidencja księgowa.
W takiej sytuacji do obowiązków księgowego należy m.in.:
- wystawianie i księgowanie faktur,
- zarządzanie należnościami i zobowiązaniami,
- dokonywanie zapisów na kontach — dla każdego dostawcy, odbiorcy, środka trwałego, rodzaju kosztu (np. na odrębnym koncie ewidencjonuje się koszty z tytułu usługi leasingu świadczonej przez przedsiębiorstwo X, na innym zaś koszty usług firmy sprzątającej wykonywanych przez firmę Y) konieczne jest otworzenie odrębnego konta, które określa się jako konto analityczne. Dla porównania, w księgowości uproszczonej podział ten nie jest tak skomplikowany.
Rachunkowość zarządcza, czyli coś więcej niż ewidencjonowanie faktur. Jak można wykorzystać księgowość dla dużych spółek
Bardziej rozbudowana ewidencja przychodów i kosztów to jeszcze nie wszystko. Rachunkowość w dużych firmach koncentruje się nie tylko na prostym ewidencjonowaniu operacji tak, by było to zgodne z przepisami i pozwalało na sporządzenie sprawozdania finansowego.
Nie do przecenienia jest możliwość stworzenia systemu tzw. rachunkowości zarządczej. Polega ona na takim wykorzystaniu danych księgowych, by możliwe było dostarczanie informacji niezbędnych do podejmowania strategicznych decyzji biznesowych. Rozumie się przez to m.in.:
- przygotowywanie budżetów,
- prognoz finansowych,
- dokonywanie analiz kosztów i rentowności.
Co to oznacza z punktu widzenia księgowości? To proste: księgowi zajmujący się wykonywaniem pracy dla dużych przedsiębiorstw muszą wykazywać się nie tylko dobrą znajomością przepisów (oprócz polskiej ustawy o rachunkowości są to w przypadku dużych podmiotów również m.in. Międzynarodowe Standardy rachunkowości MSR oraz Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej MSSF), ale także rozwiniętymi umiejętnościami analitycznymi, co umożliwia pogłębioną interpretację danych finansowych. Dopiero wtedy możliwe staje się dostarczanie takich informacji, które umożliwią np. ocenę projektów inwestycyjnych czy porównanie tego, jakie są przeciętne koszty wytworzenia poszczególnych produktów.
Rola księgowego w dużej firmie. Program do księgowości nie wystarczy!
Księgowy w dużej firmie (lub specjaliści z zewnętrznej firmy, w tym np. księgowi z firmy ALTO) to prawdziwy profesjonalista; jest to nie tylko osoba odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych, ale także kluczowy doradca biznesowy. Księgowi dostarczają zarządowi niezbędnych informacji do podejmowania strategicznych decyzji, wspierają procesy budżetowe i kontrolne, a także dbają o optymalizację podatkową. W związku z tym rola księgowego jest nie do przecenienia, a jego kompetencje mają bezpośredni wpływ na sukces finansowy spółki.
Księgowość w dużych firmach – na czym polega? Podsumowanie
Prowadzenie księgowości wymaga odpowiedniej organizacji, nowoczesnych narzędzi oraz wysoko wykwalifikowanego zespołu księgowych. Informacje, które się wówczas gromadzi, pozwalają nie tylko na prowadzenie ewidencji finansowej, ale także wspieranie strategicznych decyzji zarządu, monitorowanie ryzyk finansowych oraz zapewnianie zgodności z przepisami prawa. Dzięki temu możliwe jest efektywne zarządzanie finansami, co przekłada się na stabilność i rozwój całej firmy.
Zastanawiasz się, jak możemy Ci pomóc? Jeśli tak, to trafiłeś w dobre miejsce: nasi eksperci ALTO mogą poprowadzić całą księgowość dla dużej firmy od A do Z, zajmując się wszystkimi sprawami księgowymi. Dzięki temu będziesz w stanie skupić się na tym, by rozwijać biznes bez konieczności samodzielnego prowadzenia księgowości — rozliczeniami zajmą się księgowi z ALTO.
Artykuł zewnętrzny.