Transport lotniczy rozwija się niezwykle dynamicznie, a jego kluczową zaletę stanowi szybkość przemieszczania, odczuwalna szczególnie w przypadku lotów międzykontynentalnych. Warto również wspomnieć o jego bezpieczeństwie, ponieważ uważany jest za najbezpieczniejszy środek transportu.
Jednakże w związku z tym, iż ten rodzaj transportu oparty jest na skomplikowanych, chociaż niezwykle trwałych środkach lokomocji, a także nawigacji, wymaga obsługi naziemnej oraz zaangażowania znacznego kapitału i zatrudniania wysoko wykwalifikowanego personelu, rozwój transportu lotniczego najszybciej zachodzi w krajach bogatych.
Przewozy towarowe w transporcie lotniczym
Transport lotniczy pozwala na przewóz towarów drogą powietrzną w zasadzie do dowolnego miejsca na ziemi. Taki transport odbywać się może w formie przelotu jednorazowego, a nowoczesne samoloty są w stanie zabrać do 120 ton towaru albo regularnych przewozów, ponieważ pozwala on również na regularne dostawy. To cechy stanowią o niekwestionowanych zaletach transportu lotniczego. Niestety powierzchnia ładunkowa samolotu ogranicza ilość załadowanego towaru, a niektórzy odbiorcy posiadają swoje siedziby z dala od lotnisk, zatem aby dostarczyć do nich przesyłkę należy posiłkować się również innym rodzajem transportu.
Ładunki w przypadku tej gałęzi transportu mogą być przewożone na różne sposoby, a mianowicie z wykorzystaniem samolotów towarowych, ale również pasażerskich i pasażersko-towarowych, czyli tak zwanych kombi.
Zróżnicowany tabor samolotowy
Samoloty towarowe zostały skonstruowane do przewożenia ładunków, w tym wypadku mogą przewozić one towar, załadowany do kontenerów lotniczych, albo przewożony na paletach, jakie dodatkowo zabezpieczane są przez upadkiem.
Samoloty pasażerskie służą przede wszystkim do przewozu ludzi, zatem ładunek w takich samolotach stanowi jedynie dodatek. Taka przesyłka nie może być zbyt duża, powinna ważyć najwyżej kilkaset kilogramów i jest umieszczana pod pokładem samolotu.
Z kolei samoloty kombi mogą przewozić pasażerów oraz ładunki, które umieszcza się na pokładzie, znajdującym się pod pokładem pasażerskim. Takie samoloty mogą zabrać jednorazowo kilkadziesiąt ton ładunku.
Transport towarów z wykorzystaniem samolotów może odbywać się w ruchu regularnym, w jakim przewożone są głównie ładunki drobnicowe, oraz w ruchu czarterowym, w przypadku którego jest tylko jeden nadawca i jeden odbiorca.
Udogodnienie w transporcie lotniczym stanowi Cargo, czyli usługa transportowa realizowana w systemie door to door. Cargo może być realizowane różnymi rodzajami samolotów, a więc z wykorzystaniem samolotów pasażerskich, jak też transportowych, odbywać się w ramach regularnych lotów, albo mieć czarterowy charakter. Cargo, w porównaniu do innych usług w transporcie lotniczym, przykładowo przewozów kurierskich, cechuje się również atrakcyjną ceną, niestety, ten rodzaj transportu często związany jest z koniecznością kilkukrotnego przeładunku towaru, co może grozić uszkodzeniem lub nawet zaginięciem przesyłki.
Kiedy zdecydować się na transport lotniczy?
Decyzja o przewiezieniu towaru z wykorzystaniem tego rodzaju transportu będzie zasadna, kiedy nadawcy zależy na jak najszybszym jego przetransportowaniu do znacznie oddalonego miejsca. Samolot daje możliwość zrealizowania takiego przewozu nawet w ciągu jednego dnia, co prawda wiąże się to z dość wysokim kosztem, ale czas zostanie skrócony do minimum. Zatem jeśli ładunek nie jest wielkogabarytowy samolot będzie najlepszym rozwiązaniem. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję, zasadnym będzie sprawdzenie, czy w kraju, do którego towar ma zostać dostarczony dobrze rozwinięta jest ta gałąź transportu. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeśli lotnisko będzie usytuowane w znacznej odległości od miejsca, do którego ma trafić przesyłka, przewóz z wykorzystaniem samolotu nie będzie już opłacalny.
Zazwyczaj transport lotniczy stosowany jest do przewożenia ładunków drobnicowych, a także materiałów niebezpiecznych, towarów o znacznej wartości, farmaceutyków i produktów łatwo psujących się, jak przykładowo owoce. Coraz częściej na pokład samolotów trafiają również tak zwane produkty wysokich technologii, a więc elektronika czy części samochodowe, które muszą szybko trafić do miejsca docelowego.
Źródło: Spedycja międzynarodowa, usługi spedycyjne – Symlog Warszawa