Grzyb i pleśń to lokatorzy, których zdecydowanie nie chcemy w naszych domach i mieszkaniach. Niejednokrotnie rozwijają się w niewidocznych dla nas miejscach, przez co walka z nimi jest utrudniona. Nadmierna wilgoć, niedogrzane pomieszczenia czy kiepska wentylacja są nie tylko bezpośrednią przyczyną pojawiania się wykwitów na ścianach, ale również potęgują ich rozprzestrzenianie się. Jak zatem sobie z nimi radzić?
Przyczyny powstawania pleśni i grzybów w pomieszczeniu
Najczęstszą przyczyną powstawania tego typu wykwitów w pomieszczeniach jest nadmierna wilgotność. Warto tutaj zaznaczyć, że nawet kiedy zastosujemy preparat do usuwania grzybów i pleśni, ale nie pozbędziemy się powodu ich występowania, problem z pewnością będzie się powtarzał. A skąd bierze się wilgoć? Powodów może być kilka. W przypadku nowych budynków problem stanowi niewystarczające wyschnięcie ścian po pracach budowlanych. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy budowlańcy spieszą się z oddaniem pomieszczeń do użytku. Z kolei w budynkach już użytkowanych przyczyną może być niewłaściwa izolacja termiczna ścian oraz sufitu lub kiepska wentylacja. W takich przypadkach wilgoć kumuluje się w niedogrzanych pomieszczeniach, a stąd już prosta droga do powstawania grzybów i pleśni na ścianach.
Jak poradzić sobie z grzybem na ścianie?
Kiedy tylko zauważymy na ścianie niepokojące wykwity, powinniśmy przystąpić do działania. Zbagatelizowanie tego problemu może się odbić na zdrowiu wszystkich domowników i doprowadzić do powstawania poważnych schorzeń – szczególnie u dzieci i osób starszych. Zanim jednak zdecydujemy się na specjalny preparat do usuwania grzybów i pleśni, warto przetestować kilka domowych sposobów. Wierzchnią warstwę pleśni możemy spróbować usunąć przy pomocy szczotki z mydłem lub detergentem. Następnie konieczne będzie skucie tynku i usunięcie grzybni. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie pozbyć się problemu w zalążku i skutecznie zabezpieczyć ściany na przyszłość. Do usunięcia grzybni możemy użyć octu rozcieńczonego z wodą, olejku drzewa herbacianego lub specjalnego środka grzybobójczego.
Gotowy preparat do usuwania grzybów i pleśni jest nie tylko skuteczny, ale również wygodny i bezpieczny w użyciu. Warto jednak pamiętać, że po wtarciu go w ścianę, nie powinniśmy przebywać w pomieszczeniu przez co najmniej kilkanaście kolejnych godzin. W szczególności dotyczy to dzieci, które w ogóle nie powinny znajdować się w pobliżu tego rodzaju środków. Preparat aplikujemy kilka razy. Na tak oczyszczoną powierzchnię nakładamy przeciwgrzybiczy środek podkładowy, na to zwykły podkład i dopiero farbę. W ten sposób zabezpieczymy ścianę i będziemy mieć pewność, że plama pleśni nie pojawi się w przyszłości. Po usunięciu wykwitów warto się dowiedzieć, co jest przyczyną ich powstawania. Jeśli jest to wilgoć, powinniśmy zdiagnozować powód jej powstawania i jak najszybciej mu zaradzić, dzięki czemu pozbędziemy się problemu w całym budynku na bardzo długi czas.
Wielu z nas nie do końca zdaje sobie sprawę, jak pleśń może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Warto mieć tego świadomość, zwłaszcza, że grzyby często rozwijają się w niewidocznych miejscach i dostrzegamy je, dopiero kiedy osiągają pokaźne rozmiary. W takim stopniu zaawansowania mogą one przenieść się np. na meble, a stamtąd na ubrania i inne przedmioty codziennego użytku. Tak rozległy problem może być ciężko zlikwidować. Warto zatem działać już na najmniejsze wykwity, stosując domowe sposoby lub preparat do usuwania grzybów i pleśni, a następnie skutecznie zabezpieczyć wrażliwe powierzchnie.