Jeżeli w Twoim życiu zapadła ważna decyzja na temat pracy na własny rachunek, z pewnością masz teraz zagwozdkę na temat miejsca wykonywania pracy. Własne biuro – duży koszt. Praca z domu – nie jest tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać? Kawiarnia – cały dzień w lokalu gastronomicznym może być uciążliwy. Na pomoc przychodzą biura coworkingowe – dowiedz się, czym są i jak na jakich zasadach możesz z nich korzystać.

Czym jest biuro coworkingowe?

Biura coworkingowe to przestrzenie przystosowane do wykonywania pracy biurowej przez freelancerów, czyli osoby, które zdecydowały się pracować na własny rachunek. Przedstawiciele wolnych zawodów mogą w nich wynajmować biurko, przy którym będą wykonywać swoją pracę, a przy okazji korzystać z pełnego serwisu, tj. urządzeń biurowych (np. drukarki, kserokopiarki, skanery itp.), nieograniczonego dostępu do Internetu, salek konferencyjnych, wyposażonych w rzutniki i ekrany lub multimedialne telewizory, oraz wspólnych przestrzeni, takich jak w pełni wyposażone łazienka i kuchnia.

Gdzie znajdziesz biura coworkingowe?

Coworkingi nieustannie zyskują na popularności – podobnie jak coraz większą popularność zyskuje również wykonywanie pracy na własny rachunek, bez szefa, dresscode’ów i sztywnych zasad panujących w firmach. Duże miasta to dziś przestrzeń, gdzie bardzo łatwo dostępna jest przestrzeń coworkingowa – Warszawa, Wrocław czy Kraków obfitują w biura dla freelancerów. Jednakże coworkingi zaczynają pojawiać się coraz częściej także w mniejszych miejscowościach.

Coworking i biuro wirtualne – zarejestruj swoją firmę

Decydując się na freelance, najprawdopodobniej będziesz zakładać własną działalność gospodarczą, którą zgodnie z obowiązującymi przepisami trzeba zarejestrować pod danym adresem. Operatorzy przestrzeni coworkingowym bardzo często mają w ofercie również wirtualne biuro – Warszawa i miasta, gdzie funkcjonują coworkingi, to miejsca, w których możesz zarejestrować swoją firmę w CEIDG pod adresem biura coworkingowego. Jest to w pełni legalne, a także bardzo opłacalne – nie tylko finansowo, ale i wizerunkowo.

Ile kosztuje biuro coworkingowe?

Biurko w przestrzeni coworkingowej możesz wynajmować na wybraną liczbę dni w miesiącu lub w tygodniu, ale również na godziny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ramach abonamentu wynająć biurko na cały miesiąc. Wówczas wyniesie około 600-800 złotych, a przy usłudze biura wirtualnego zamkniesz się w tysiącu. To znacznie mniej niż utrzymywanie własnego lub wynajmowanego lokalu. Ceny wynajmu biur coworkingowych na godziny wynoszą około 30-50 złotych.

Korzyści płynące z pracy w coworkingu

Własne biuro to duży koszt, a pracując w domu, z biegiem czasu coraz trudniej będzie Ci zachować efektywność. W coworkingu masz zagwarantowane warunki sprzyjające pracy, możesz poznać ciekawe osoby, a przede wszystkim oddzielasz pracę od życia prywatnego. Jako że możesz korzystać z salek konferencyjnych, masz miejsce na spotkania z kontrahentami.

pozycjonowanie stron warszawa