Za grupą „Z Liścia” stoi obecnie kilkoro licealistów chcących wypromować świadomość ekologiczną wśród rówieśników i dorosłych. Już w sobotę, 20 lutego, organizują pierwszy pokaz mody „SZEW” (Szybko Zobacz! Eko Wybieg), który będzie można zobaczyć na Facebooku i Instagramie. Ubrania otrzymali od organizacji Ubrania do oddania, a inicjatywę wspiera m.st. Warszawa.

– Chcemy zwrócić uwagę na ideę używania odzieży z drugiego obiegu i inne alternatywy pozwalające na bardziej przemyślane zakupy – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Świadome wybory pozwalają na ograniczenie liczby ubrań do tych dobrej jakości i służących przez lata oraz zminimalizowanie ich wyrzucania. Dzięki temu rozwijamy wspólną dbałość o środowisko – zużywamy i zatruwamy mniej wody, a do środowiska trafia mniej farb i chemikaliów – dodaje.

Celem pokazu jest zwrócenie uwagi na problem fast fashion, czyli masowej produkcji tanich ubrań średniej jakości, które po kilkukrotnym założeniu często lądują w koszach na śmieci. A to właśnie ta część przemysłu odpowiada za ogromne zanieczyszczenie wody pitnej. By wyprodukować jedną parę dżinsów potrzeba 11 000 litrów czystej słodkiej wody, gdy np. do produkcji 1 bochenka chleba wystarczą 462 litry.

Bliskie są nam założenia gospodarki obiegu zamkniętego, działanie, które naprawdę może zmienić trudną sytuację naszej planety – mówi Maciej Urlich, przedstawiciel grupy „Z Liścia”. – Aktualny model produkcji i konsumpcji odzieży jest bardzo toksyczny dla środowiska naturalnego. Chcemy to zmienić! Każda nitka się liczy! Używane ubrania mogą realizować nasze potrzeby, nie tworząc dodatkowych kosztów środowiskowych – dodaje.

Projekt Szew powstał dzięki współpracy z portalem Ubrania do oddania, dzięki której oddając używane ubrania wspiera się organizacje charytatywne. Każde 10 kilogramów przekazanych rzeczy to 10 złotych na konto bankowe wskazanej przez oddającego organizacji. Wszystkie informacje znaleźć można na stronie portalu.