Warszawa, jako największy samorządowy dostawca usług publicznych weszła na ścieżkę cyfrowej transformacji. Aktualne podejście do cyfryzacji zostało spisane i zadeklarowane w oficjalnym miejskim dokumencie. To strategiczny dokument w dziedzinie rozwoju technologicznego miasta. Stawia to Warszawę obok takich ośrodków jak Berlin, Londyn, Wiedeń, Amsterdam czy Helsinki, czyli miast o wysokiej jakości życia, które realizują zadeklarowane polityki w obszarze cyfrowego rozwoju – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

17 stron transformacji cyfrowej

Choć pandemia przyspieszyła tempo cyfryzacji życia, a znacznie więcej spraw można załatwić przez internet, prace nad cyfrową transformacją Warszawy rozpoczęły się znacznie wcześniej. Do przemian cyfrowych, które obecnie zachodzą, przygotowywaliśmy się jako miasto od dwóch lat.

– Opracowanie treści Polityki cyfrowej transformacji m.st. Warszawypoprzedził liczący przeszło 200 stron raport otwarcia. Prowadziliśmy warsztaty grupowe, wywiady indywidualne i konsultacje online. Zaangażowaliśmy w nie przedstawicieli organizacji pozarządowych, uczelni oraz firm prywatnych. Zebraliśmy i przeanalizowaliśmy w sumie ponad 450 uwag do treści Polityki, która ostatecznie liczy zaledwie 17 stron – informuje Marcin Wojdat, sekretarz m.st. Warszawy.

Polityka cyfrowej transformacji m.st. Warszawy opisuje koncepcję rozwoju stolicy w dziedzinie nowych technologii i cyfryzacji. Wskazuje wartości, którym ten rozwój jest podporządkowany oraz zasady działania instytucji miasta. Przystępnym językiem wyjaśnia szereg pojęć technologicznych. W centrum uwagi prezentowanego podejścia do cyfryzacji Warszawy jest człowiek i jego potrzeby, które mogą być realizowane wygodniej i oszczędniej, z wysoką dbałością o prywatność i bezpieczeństwo oraz zrównoważony rozwój miasta.

 

E-usługi jeszcze w tym roku

W oparciu o politykę cyfrowej transformacji jeszcze w tym roku wystartuje platforma, na którą stopniowo będą dodawane miejskie usługi: wnioski, podatki, bilety komunikacji miejskiej czy instytucji kultury. Te usługi mają być szeroko dostępne, proste w użyciu, spersonalizowane i tworzone razem z ich użytkownikami. Z drugiej strony z zachowaniem dbałości o prywatność, bezpieczeństwo danych oraz wzrost umiejętności użytkowników w korzystaniu z technologii na co dzień.

Więcej otwartych zbiorów danych

Polityka cyfrowa zakłada dalsze otwieranie zbiorów danych Warszawy, które udostępniamy już od 2015 roku. Obecnie jest to ok. 100 zbiorów, np. tych dotyczących transportu. Pochodzą m.in. z zainstalowanych w autobusach i tramwajach nadajników GPS, podających aktualną lokalizację pojazdów. Z dostępnych na portalu api.um.warszawa.pl danych korzystają m.in. twórcy aplikacji, które ułatwiają podróżowanie po mieście.

Warszawski Internet rzeczy

Jeszcze w tym roku uruchomimy miejską platformę Internetu rzeczy (IoT – Internet of Things). Internet rzeczy to system przedmiotów i urządzeń, które mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci internetowej (np. latarnie uliczne poinformują o uszkodzeniu źródła światła; wolne miejsca parkingowe w SPPN będą łatwe do odnalezienia, ponieważ poinformują o tym, że pojazd odjechał). Warszawska platforma IoT zobrazuje na mapie setki rozlokowanych w przestrzeni miasta urządzeń pomiarowych oraz pozwoli na odczyt bieżących danych, np. z czujników jakości powietrza, czujników hałasu, stacji rowerowych, parkingów. Płynące strumieniami dane (tzw. big data – wielkie zbiory danych) poddane analizie dają możliwość lepszego zarządzania miastem, m.in. w obszarze transportu.

Cyfrowe zarządzanie ruchem

Zintegrowany System Zarządzania Ruchem jest rozwijany od ponad 12 lat. To system, który na bieżąco analizuje ruch pojazdów w mieście. Oprogramowanie w czasie rzeczywistym zbiera dane z czujników, pętli indukcyjnych, kamer, detektorów podczerwieni, stacji pogodowych, nadajników GPS zainstalowanych w pojazdach komunikacji miejskiej. Zebrane dane pozwalają na kierowanie ruchem przez wysyłanie komend do sieci inteligentnej sygnalizacji świetlnej w wytypowanych obszarach miasta. Spośród ponad 800 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną w Warszawie ponad 500 automatycznie dostosowuje sygnalizację do natężenia ruchu, a 380 jest objętych Zintegrowanym Systemem Zarządzania Ruchem.

5G, AI, blockchain – nowe technologie pod lupą

Nowe technologie rozwijają się w ekspresowym tempie. Niektóre się sprawdzają, zostają na dłużej, zmieniając miejską rzeczywistość. Inne wypalają się i znikają. Nowa miejska polityka cyfrowa zapowiada analityczne podejście do nowych technologii – i tych znanych jak 5G, sztuczna inteligencja (AI) czy blockchain, i tych które dopiero się pojawią. Efektem takiego podejścia ma być wdrażanie sprawdzonych i bezpiecznych technologii oraz ich przemyślane zastosowanie tam, gdzie ułatwiają codzienne funkcjonowanie w Warszawie.

Polityka cyfrowej transformacji m.st. Warszawy jest oficjalnym dokumentem programującym rozwój miasta w oparciu o cele Strategii #Warszawa2030. Dokument, wraz z informacjami o tym jak powstawał, można znaleźć na stronie 2030.um.warszawa.pl/cyfrowa-transformacja.