Pawilon otworzyliśmy w 2018 r. w Pasażu Wiecha, w miejscu kwiaciarni i dawnego tarasu. Dziś jest miejscem spotkań oraz wystaw o architekturze i rozwoju gospodarczym. To również przestrzeń dyskusji i wymiany wiedzy dla wszystkich, którzy interesują się architekturą, są aktywni w przestrzeni miejskiej, działają na rzecz przedsiębiorczości czy innowacyjności.

ZODIAK to inwestycja miejska, którą realizowaliśmy we współpracy z Oddziałem Warszawskim SARP. Projekt budynku powstał w pracowni Kalata Architekci (Szymon Kalata, Eliza Kalata) oraz Mateusza Świętorzeckiego we współpracy z firmą WSP Polska.

Najnowszy spot o ZODIAKU można obejrzeć tutaj.

Wśród nominowanych są stacje metra

Pawilon to nie jedyny warszawski obiekt nominowany w 22 edycji konkursu. Wyróżniono też trzy stacje metra na warszawskiej Woli (BP Metroprojekt, Biuro Projektów Kazimierski i Ryba, Archinauci), Elektrownię Powiśle (APA Wojciechowski Architekci) oraz kompleks biurowo-hotelowy P4 na Służewcu (JEMS Architekci).

Stacje Ks. Janusza, Młynów i Płocka – każda z nich została zaprojektowana tak, aby nawiązywała do historii miejsca oraz współczesnego otoczenia. Wszystkie trzy stacje zostały otwarte 4 kwietnia 2020 roku.

Zielona „Ks. Janusza”

Według autorów koncepcji, dobór kolorów z dominującą zielenią nawiązuje do przeszłości okolicy; w pobliżu funkcjonował przed wojną zakład ogrodniczy rodziny Ulrichów. Użytkownik wędrując wzdłuż peronu i spoglądając na sufit, odnosi wrażenie przenikania promieni słonecznych poprzez gęsty układ drzew i gałęzi ponad nim.

Rekreacyjna „Młynów”

W sąsiedztwie stacji znajduje się Park Moczydło, zrealizowany w latach 60. XX wieku, z czterema stawami i obszernymi terenami zielonymi. Motywem przewodnim w dekoracji stacji są nawiązania do żywiołów, wody i powietrza; utrzymane w kolorach bieli i niebieskiego detale dekoracji kojarzyć się mają właśnie z wodą, bąblami powietrza pod taflą lodu zamarzniętego zbiornika wodnego.

Przemysłowa „Płocka”

Stację Płocka zlokalizowano wzdłuż ulicy Płockiej – północna głowica znajduje się na skrzyżowaniu z ulicą Wolską, natomiast południowa głowica usytuowana jest wzdłuż ulicy Płockiej. Teren ten był w latach powojennych jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych stolicy. W tak zwanej Zachodniej Dzielnicy Przemysłowej działały Zakłady im. Marcina Kasprzaka, im. Róży Luksemburg, im. Ludwika Waryńskiego, Zakłady Farmaceutyczne Polfa, Zakłady Budowy Maszyn Lampowych i inne. Projekt nawiązuje do lokalnej przemysłowej tradycji. Wystrój stacji ma wywoływać skojarzenia z wnętrzem starego urządzenia. Efekt ten osiągnięty ma być poprzez graficzne odwzorowanie schematów układów scalonych w stropie nad peronem w formie paneli szklanych z naniesionymi układami graficznymi.

Nagroda im. Miesa van der Rohego

W sumie w tym roku nominacje zdobyło 449 obiektów z 279 miast w 41 krajach Europy.

Fundatorem nagrody jest Komisja Europejska oraz Fundacja im. Miesa van der Rohego. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane co dwa lata od 1988 roku. W tej edycji w związku z pandemią COVID-19 odbędzie się kilka etapów selekcji, a sam finał zaplanowano na wiosnę 2022 roku. Docenione zostaną realizacje, które w szczególnie trafny sposób odpowiadają na wyzwania współczesnego świata oraz przykładają się do rozwoju europejskiej architektury i urbanistyki.

W poprzednich edycjach nagrody nominowanych było 116 budynków z Polski, ale zwycięski tytuł otrzymała dotychczas jedynie Filharmonia Szczecińska (2015 r.).

Harmonogram 22 edycji EU Mies Award:

 

  • styczeń 2021 – ogłoszenie prac nominowanych w I fazie
  • wrzesień 2021 – ogłoszenie prac nominowanych w II fazie
  • styczeń 2022 – ogłoszenie prac zakwalifikowanych do konkursu
  • luty 2022 – ogłoszenie 5 finalistów
  • kwiecień 2022 – ogłoszenie zwycięzców
  • maj 2022 – ceremonia w Pawilonie Miesa van der Rohego w Barcelonie