Noc Muzeów wraca po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Tegoroczna odsłona odbędzie się w nowej i zarazem bezpiecznej formule. Została dopasowana do sytuacji epidemicznej i obowiązujących obostrzeń. Zaplanowane są trzy typy aktywności: tradycyjna, spacer z kulturą oraz wydarzenia online.

Choć rząd od 15 maja br. poluzowuje obostrzenia w zakresie noszenia maseczek na świeżym powietrzu, jednak nadal należy je nosić w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak np. sale muzealne. Te reguły obowiązują także podczas Nocy Muzeów.

Bawmy się dobrze podczas Nocy Muzeów, ale róbmy to z zachowaniem ostrożności i poszanowaniem obowiązujących reguł sanitarnych. Zachęcam, by maseczki nosić także w trakcie spacerów z kulturą, zwłaszcza gdy będziemy przebywać w otoczeniu innych osób – apeluje Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Tradycyjnie tylko z maseczką

– Sytuacja epidemiczna pozwoliła na częściowe odmrożenie kultury. Kina, teatry i filharmonie będą otwarte dopiero 21 maja. W oczekiwaniu na ich ponowne otwarcie, korzystajmy z bogatej oferty Nocy Muzeów przygotowanej przez Warszawę – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

W Nocy Muzeów będzie uczestniczyć ok. 170 instytucji, z czego 15 po raz pierwszy. Debiutuje m.in. Ambasada Szwajcarii, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, ogród botaniczny PAN w Powsinie czy Akademia Wychowania Fizycznego. Większość obiektów będzie czynna w godzinach 19.00-1.00 (niektóre zostaną otwarte wcześniej). 15 maja dłużej będzie kursowało metro, autobusy i tramwaje. Zostanie uruchomiona specjalna, bezpłatna linia muzealna M.

Bezpieczny spacer z kulturą

Bezpieczną alternatywą do tradycyjnego zwiedzania w pomieszczeniach, jest uczestnictwo w wydarzeniach na świeżym powietrzu. Zorganizowało je prawie 80 instytucji, które zaplanowały swoje działania na zewnątrz, poza murami swoich siedzib. Zostały opracowane dwie trasy spacerowe do najciekawszych miejsc w centrum miasta. Pomocna tu będzie mapka z przebiegiem tych tras. 

Proponowany przebieg tras:

Trasa 1:

 • Mauzoleum Walki i Męczeństwa, al. Szucha 25 – rekonstrukcje historyczne, wystawa zabytkowych pojazdów
 • Ogród Botaniczny UW, Al. Ujazdowskie 4 – nocne zwiedzanie
 • Muzeum Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1 – Obiekty oświetlone od zewnątrz będzie można zwiedzać podczas spaceru architektonicznego.
 • Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2 – kreatywny spacer wokół Zamku Ujazdowskiego ścieżką nieoczywistych obiektów sztuki współczesnej
 • Ministerstwo Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11 – dziedziniec, animacje, pokazy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej, wystawa plenerowa
 • Partnerstwo Otwarty Jazdów, ul. Jazdów 10/5 – kino, spotkania, koncert

Trasa 2:

 • Centrum Myśli Jana Pawła II, ul. Foksal 11 – kino plenerowe na Foksal
 • Muzeum Chopina, ul. Okólnik 1 – minirecitale na tarasie, mapping na elewacji
 • Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 kampus główny – atrakcje przygotowane przez Muzeum UW, Teatr Hybrydy, Zespół Pieśni i Tańca „Warszawianka” oraz Chór Akademicki. Na telebimie przy gmachu Dawnej Biblioteki będzie można obejrzeć występy przygotowane specjalnie na Noc Muzeów.
 • BUW, ul. Dobra 56/66 – zwiedzanie ogrodu, trasy wg pobranych przewodników
 • Archiwum Państwowe w Warszawie – u. Nowomiejska – wystawa plenerowa na murach obronnych Starego Miasta przy Barbakanie
 • Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Freta 16 – wystawa w witrynie kamienicy przy Freta 16

 

Online bezpiecznie i na niepogodę

Alternatywą do zwiedzania tradycyjnego czy spacerowania, zwłaszcza w przypadku niepogody jest uczestnictwo w wydarzeniach online. Warszawskie instytucje przygotowały blisko 100 różnych wydarzeń. Bez wychodzenia z domu można m.in. zobaczyć Stację Filtrów MPWiK, Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Warszawy.

 

Parada autobusów i tramwajów

Zaplanowano również paradę autobusów i tramwajów. O godz. 18:00 tramwaje przyjadą na pl. Narutowicza i zabiorą uczestników parady. Najstarszy w tym doborowym towarzystwie będzie tramwaj typu A o numerze taborowym 43. Pochodzi z partii pierwszych 130 elektrowozów zamówionych w 1905 r. Ok. godz. 18:15-18:20 nastąpi start parady, która przejeździe trasą: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Aleje Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA. O godz. 18:00 autobusy z Chaussonem na czele przyjadą na pl. Defilad i zabiorą uczestników parady. Ok. godz. 18:15-18:20 nastąpi start parady, która przejedzie trasą: PL. DEFILAD – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – al. Jana Pawła II – Słomińskiego – most Gdański – Starzyńskiego – Szwedzka – al. Solidarności – Marszałkowska – PL. DEFILAD. Odcinek od Dw. Wileńskiego do pl. Bankowego parady przejadą wspólnie.

Dodatkowo, po paradzie, zabytkowe pojazdy będą dostępne w formie stacjonarnej wystawy – autobusy na pl. Defilad, natomiast tramwaje na pl. Narutowicza. Parada tramwajów i wystawa, organizowana jest przez Tramwaje Warszawskie, a parada autobusów przez miasto przy współpracy z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Taras widokowy PKiN

Zaplanowany jest również wjazd na 30 piętro PKiN, w godzinach 18:00-1:00. Z powodu pandemii liczba osób, które będą mogły skorzystać jest bardzo mocno ograniczona (40 osób na godzinę).

Muzeum Warszawy – zwiedzanie, spacer i online

Jedną z instytucji, która przygotowała szeroką ofertę z okazji Nocy Muzeów jest Muzeum Warszawy. Tego dnia muzeum będzie otwarte do godz. 1:00. Zaplanowano pokazy filmowe oraz koncerty. Wszystkich, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, muzeum zaplanowało Spacer Warszawski – nową trasę po Nocnej Warszawie, czy spacer po Pradze dla osób niewidomych i niedowidzących. Dla tych, którzy chcą świętować w domu, przygotowano działania online.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie um.warszawa.pl/nocmuzeow/. Informacje o dodatkowych kursach komunikacji miejskiej można znaleźć na stronie wtp.waw.pl.