Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wielkie wyróżnienie dla autorów i podpowiedź ciekawych lektur dla wszystkich, którzy lubią czytać. Każdy może pomóc w wyborze zwycięzców tego konkursu.

Zgłoszenia tytułów książek

Czytelnicy poprzez internetowy formularz mogą zgłaszać w konkursie książki wydane w 2020 roku, napisane po polsku przez żyjących autorów, w jednej z 4 kategorii:

* proza;

* poezja;

* literatura dziecięca (tekst i ilustracje);

* edycja warszawska.

Zgłaszane publikacje nie mogą być tłumaczeniem książki, jednak ich autorzy nie muszą być mieszkańcami Warszawy. Jedna osoba może zgłosić kilka książek, za każdym razem jednak należy wypełnić na nowo formularz. Wielokrotne przesyłanie zgłoszenia tego samego tytułu nie wpływa na werdykt Jury – nie jest to głosowanie.

Książki do Nagrody Literackiej mogą zgłaszać także wydawcy, księgarze czy bibliotekarze. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 stycznia 2021 roku.

 

Laureaci 2019

Laureatami poprzedniej edycji konkursu zostali w kategoriach:

* proza: Łukasz Orbitowski „Kult”, Świat Książki

* poezja: Ewa Lipska „Miłość w trybie awaryjnym”, Wydawnictwo Literackie

* literatura dziecięca – tekst i ilustracje: Wojciech Mikołuszko, il. Małgorzata Dmitruk „Wojtek”, Wydawnictwo Agora

* edycja warszawska: Arkadiusz Szaraniec „Warszawa dzika”, Wydawnictwo Iskry

* warszawski twórca: Piotr Wojciechowski

 

O nagrodzie

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to prestiżowe wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38. Tradycję przyznawania nagrody przerwał wybuch II wojny światowej.

Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza – Władysław, ostatnim zaś przed wojną – Leopold Staff. Nagroda Literacka m.st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie. Urząd m.st. Warszawy jest organizatorem konkursu i fundatorem nagród.

Warszawscy pisarze

Nagrody w konkursie przyznawane są w pięciu kategoriach. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł Warszawski Twórca, przeznaczony dla wybitnych pisarzy w szczególny sposób związanych z Warszawą. Pierwszym, uhonorowanym tym tytułem w 2008 roku, był Tadeusz Konwicki. W kolejnych latach tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymali: Józef Hen (2009), Marek Nowakowski (2010), Janusz Głowacki (2011), Janusz Tazbir (2012), Joanna Kulmowa (2013), Wiesław Myśliwski (2014), Jarosław Marek Rymkiewicz (2015), Eustachy Rylski (2016), Hanna Krall (2017), Ernest Bryll (2018), Kazimierz Orłoś (2019) i Piotr Wojciechowski (2020).

Szczegóły na stronie Nagrody Literackiej i na profilu FB. W razie pytań zapraszamy do kontaktu: [email protected] lub pod numerem tel. 22 443 03 66.