Stołeczne teatry zmieniły zasady działania już w strefie żółtej, a obecnie w strefie czerwonej. Niektóre realizują ofertę stacjonarną w ramach dopuszczalnego ograniczenia widowni na sali do 25 proc., działają online lub w formule hybrydowej. W przypadku spotkań stacjonarnych zachowany jest rygor sanitarny. Jednak dodatkową formą dotarcia do widzów z ofertą kulturalną są platformy VOD. Kilka warszawskich teatrów już je uruchamia.

 

Teatr Ateneum 
Platforma VOD ruszyła we wrześniu. Pod adresem https://www.vod.teatrateneum.pl można oglądać cykl dziesięciu krótkich opowiadań Sławomira Mrożka (co tydzień dodawane są nowe odcinki). Korzystanie z platformy wymaga rejestracji. W tym momencie jest bezpłatne, ale w miarę dodawania tam nowych treści teatr zapowiada wprowadzenie opłat.  

Teatr Dramatyczny  
Spektakl online „Tajny dziennik” na podstawie M. Białoszewskiego można oglądać na stronie https://online.teatrdramatyczny.pl. Aby to zrobić, trzeba wykupić bilet i wpisać otrzymany kod. Bilet umożliwia obejrzenie filmu przez 24 godziny od zakupu. Aktualnie cena za bilet to 15 zł. 

Teatr Powszechny 
24 października teatr uruchomi swoją platformę pod adresem https://www.vod.powszechny.com. Start platformy zainauguruje transmitowany live spektakl „Mein Kampf” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Spektakl będzie emitowany 24 października od godz. 19:00 w czasie rzeczywistym i dostępny dla wszystkich, którzy w systemie VOD zakupią online bilety z kodem.  

TR Warszawa 
Na platformie transmitowane będą ze scen TR Warszawa zarówno repertuarowe spektakle, jak i nowe produkcje TR Warszawa. Oprócz streamingów na żywo, w programie TR Online znajdą się też m.in. spotkania z twórcami, nagrania spektakli w systemie VOD oraz m.in. archiwalne wydarzenia artystyczne, spotkania, warsztaty i webinary. Platforma dostępna będzie od 29 października br. Pierwszym spektaklem pokazywanym tam na żywo będzie “2020: Burza” w reżyserii Grzegorza Jarzyny (na platformie 7 listopada). 

Miejska platforma VOD
Jednocześnie budujemy platformę VOD dla warszawskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Na ten cel przeznaczyliśmy 1,3 mln zł. Projekt koordynuje Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Potrzeba takiej realizacji pojawiła się w nowej sytuacji związanej z pandemią i przymusową kwarantanną, podczas której kultura przeniosła się do sieci, a instytucje stanęły w obliczu nowych wyzwań. Platforma powstaje z myślą o organizatorach kultury w Warszawie, ma służyć upowszechnianiu kultury i działać na rzecz jej dostępności. W przyszłości będzie to centralne miejsce do prezentowania cyfrowych treści kulturalnych oraz szansa na zdobywanie środków finansowych. Jesteśmy na wstępnym etapie tworzenia rekomendacji funkcjonalności wspólnego portalu.