Kamera Dawida

16 listopada rozpocznie się 18. Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej Kamera Dawida. Prezentuje on produkcje, które mówią o tradycji i historii Żydów z różnych diaspor i państwa Izrael, a także opowiadające o współczesnym życiu żydowskim. Zespół festiwalowy stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. „Nasz festiwal to miejsce spotkań, gdzie silnie obecna jest teraźniejszość, która wyrasta z historii” – podkreślają organizatorzy Kamery Dawida. Podczas 17 dotychczasowych edycji zaprezentowanych zostało przeszło 650 filmów z blisko 30 krajów, a nagradzane produkcje były później doceniane na największych światowych festiwalach – zdobywały między innymi Oscary i Złote Lwy. W tym roku festiwal po raz pierwszy odbywa się w całości online – zarówno projekcje filmów, jak i wydarzenia im towarzyszące, są dostępne bezpłatnie.

Już w środę 11 listopada odbędą się dwa pokazy specjalne zapowiadające Kamerę Dawida: na stronie Ninateka.pl o godzinie 20.00 będzie można obejrzeć „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland oraz polsko-amerykański dokument fabularyzowany „Kto napisze naszą historię?”, wyreżyserowany przez Roberta Grossmana.

Grand OFF

Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna z najważniejszych na świecie. To także znakomitym forum do wymiany doświadczeń i dyskusji o współczesnej kulturze. Co roku najciekawsze produkcje niezależne poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną komisję, która nominuje do nagród w 11 kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, najlepsza aktorka, najlepszy aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Do tegorocznego konkursu zgłoszono cztery tysiące filmów ze 125 krajów. Lista nominowanych znajduje się na stronie Grand OFF. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent Warszawy. 

Pięć Smaków

To będzie wielka podróż przez smaki, kolory i dźwięki kontynentu, podróży pobudzająca intelektualnie i rozpalająca zmysły. Ponad 50 filmów zostanie pokazanych podczas 14. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków. Od 25 listopada do 6 grudnia zaprezentowane zostaną niezwykle różnorodne oblicza azjatyckich kinematografii: od kina grozy po słodkie melodramaty, od drapieżnego autorskiego kina po kojące podróże w nieznane zakątki kontynentu. W programie wspaniałe kreacje aktorskie, mocne głosy najciekawszych współczesnych reżyserów i reżyserek, eksperymenty z nowymi technologiami – a także po prostu piękne filmy opowiadające o bliskości, o międzyludzkich więziach i prawdziwym spotkaniu z drugim człowiekiem, tak bardzo potrzebnym wszystkim w tym szczególnym czasie.