Od wielu lat Warszawa aktywnie włącza się w finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Korzystając z miejskiego monitoringu czuwamy nad bezpieczeństwem warszawiaków i wolontariuszy.

Ponad 14 tys. kamer monitoruje przestrzeż miejską 

Monitoring miejski i patrole Straży Miejskiej

Pracownicy Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy przez całą dobę dbają, aby w sytuacji wystąpienia zagrożenia służby ratownicze i porządkowe w sposób skoordynowany mogły dotrzeć z pomocą w możliwie najkrótszym czasie. Ponad 14 tys. kamer monitoruje przestrzeż miejską (naziemną, podziemną, mobilną), w której funkcjonują, w tym kamery zintegrowane w miejskiej sieci monitoringu wizyjnego –  jest ich ponad 400.

Dodatkowo, od wczesnych godzin porannych o bezpieczeństwo w stolicy dbają również funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st Warszawy, którzy zwracają szczególną uwagę na kwestujące osoby. Czuwają nad bezpieczeństwem sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w dzielnicach oraz zabezpieczają ten największy, znajdujący się na pl. Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki.

Krakowskie Przedmieście – zdjęcie z monitoringu miejskiego, 31 stycznia 2021 r. 

Kwestowanie w miejscach publicznych

Apelujemy, by wolontariusze także sami zadbali o swoje bezpieczeństwo i kwestowali w miejscach najczęściej uczęszczanych przez mieszkańców Warszawy. Ważne jest, aby poruszać się w grupach, nie w pojedynkę, a o wszystkich próbach zakłócenia porządku publicznego lub kradzieży natychmiast informować policjantów lub strażników miejskich (tel. 986). Wrzucając pieniądze do puszki, należy także zwrócić uwagę czy kwestujący ma ważny identyfikator z hologramem i czy puszka zabezpieczona jest specjalną banderolą.

Plac przed wejściem do stacji Metro Centrum – zdjęcie z monitoringu miejskiego, 31 stycznia 2021 r. 

Finał w rygorze sanitarnym

29 finał WOŚP jest także wyjątkowy ze względu na pandemię koronawirusa. Pamiętajmy o obostrzeniach sanitarnych związanych z COVID – 19. Wszystkim uczestnikom przypominamy o zasadach, jakich należy przestrzegać, by zminimalizować ryzyko zakażenia, m.in. zachowanie dystansu społecznego, zakrywanie ust i nosa, dbanie o dezynfekcję rąk czy sprzętów.

Wejście do stacji Metro Politechnika – zdjęcie z monitoringu miejskiego, 31 stycznia 2021 r. 

Bezpłatna komunikacja miejska dla wolontariuszy

Podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (31 stycznia) kwestujący wolontariusze mogą bezpłatnie korzystać z Warszawskiego Transportu Publicznego w 1 strefie biletowej. Wystarczy, że będą mieli przy sobie aktualny identyfikator WOŚP. W większości autobusów, w niskopodłogowych tramwajach, metrze oraz w pociągach SKM jest zamontowany monitoring.

Sztab główny WOŚP na pl. Defilad – zdjęcie z monitoringu miejskiego, 31 stycznia 2021 r. 

Wsparcie przez internet

Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy można również wspierać licytując przedmioty na aukcjach internetowych. W tym roku trafiły tam m.in. megafon prezydenta Rafała Trzaskowskiego, autobus MZA czy gotowanie w duchu zero waste wspólnie z jednym z zastępców prezydenta stolicy. Pełna lista licytacji: Warszawa wspiera WOŚP.

Trzymamy kciuki za pełne skarbonki i kolejny rekord Orkiestry!