– Myślenie, że Warszawa sobie sama poradzi, jest schematyczne – cały świat zmaga się z koronawirusem i chociaż jesteśmy coraz bliżej szczepień przeciw COVID-19, to walka nadal trwa. Dlatego każda pomoc, którą otrzymujemy, jest dla nas bezcenna. W imieniu miasta i mieszkańców dziękuję wszystkim darczyńcom, którzy od początku pandemii bezinteresownie zgłaszają się do nas i pomagają, jak tylko mogą. Wsparcie otrzymaliśmy również od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która od blisko 30 lat działa na rzecz służby zdrowia i pacjentów. To dla nas bezcenne, że warszawiacy od samego początku istnienia fundacji bardzo aktywnie wspierali zbiórki publiczne WOŚP i teraz, w tym trudnym czasie, nasze placówki również mogą liczyć na pomoc WOŚP – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Szpital Bielański otrzymał od Fundacji WOŚP 20 łóżek szpitalnych do intensywnej terapii ze specjalistycznymi materacami przeciwodleżynowymi; rynkowa cena jednego kompletu (łóżko + materac) to około 20 tys. zł.
Specjalistyczne materace posiadają m.in. regulację ciśnienia w komorach, które można dostosować do wagi i ułożenia pacjenta, dzięki czemu zapewniają komfort podczas hospitalizacji i mogą być wykorzystywane jako środek pomocniczy w leczeniu bólu.
Łóżka wraz z materacami przekazane Szpitalowi Bielańskiemu przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiły już na oddziały szpitalne, na których są leczeni pacjenci zakażeni koronawirusem. Ze względu na przebieg zakażenia wirusem SARS-CoV-2, kiedy chory przebywa wiele dni w pozycji leżącej, profilaktyka i leczenie odleżyn są bardzo ważne. Sprzęt będzie również wykorzystywany w czasie powrotu chorego do zdrowia podczas pobytu w szpitalu.
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazała również trzy koncentratory tlenu dla Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego. W trzech placówkach SCOL znajduje się łącznie ponad 700 łóżek, a otrzymany od WOŚP sprzęt będzie wykorzystywany do leczenia pacjentów, którzy wymagają wentylacji i dotlenienia, np. z powodu schorzeń płucnych. Jak wskazuje nazwa urządzenia, sprzęt dostarcza wysokoskoncentrowany tlen i nie jest respiratorem, ale może wspomagać również leczenie pacjentów zakażonych COVID-19.