Powszechny Spis Rolny jest przeprowadzany raz na 10 lat. Udział jest obowiązkowy, a obecny spis trwa od 1 września 2020 r. do końca listopada. Dotychczas spisało się zaledwie 30 proc. warszawiaków objętych obowiązkiem spisowym.

Rolnik w Warszawie

Wystarczy meldunek w Warszawie oraz gospodarstwo poza granicami miasta, by zostać rolnikiem. Może to być działka na Mazurach, Kaszubach czy w górach. Również pasieka pow. 20 pni pszczelich czy pół hektara drzewek lub krzewów owocowych wystarczy, by zostać warszawskim rolnikiem i uczestniczyć w Powszechnym Spisie Rolnym.

Najłatwiej przez internet

Jak się spisać – wystarczy wybrać najwygodniejszą dla siebie metodę. Najłatwiej zrobić to przez internet. Wystarczy wejść na stronę spisrolny.gov.pl i wypełnić formularz. Procedura jest intuicyjna i poradzą sobie z nią także osoby, które nie są biegłe w sieci. Do tego ci, którzy wybiorą tę metodę, wezmą udział w loterii z nagrodami (szczegóły na stronie loteria.spisrolny.gov.pl).

Telefonicznie z rachmistrzem

Druga metoda to spis przez telefon, za pośrednictwem infolinii pod numerem 22 279 99 99. Tam wybieramy kanał „1” i zgłaszamy chęć spisania gospodarstwa rolnego. Podczas rozmowy telefonicznej rachmistrz wypełni razem z nami formularz spisowy.

Jeśli rolnik nie zdecyduje się na samospis, powinien czekać na telefon od rachmistrza. Rachmistrzowie mogą dzwonić do rolników z numerów 22 279 99 99, 22 666 66 66 lub z numerów podanych na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Warszawie: warszawa.stat.gov.pl/kontakt-z-rachmistrzami.

Wywiad bezpośredni u rolnika

Ostatnia metoda to wywiad bezpośredni, który przeprowadzi rachmistrz spisowy podczas wizyty u użytkownika gospodarstwa rolnego w Warszawie. Rachmistrz został poinstruowany, jak spełnić wszystkie procedury bezpieczeństwa epidemicznego. Każdy z nich ma imienną legitymację ze zdjęciem. Można też sprawdzić tożsamość rachmistrza na stronie rachmistrz.stat.gov.pl/formularz oraz pod numerem infolinii spisowej 22 279 99 99. Jeśli, mimo wszystko, rolnik będzie miał obawy związane z bezpieczeństwem udziału w wywiadzie bezpośrednim, powinien podać rachmistrzowi numer telefonu i termin, w którym zostanie przeprowadzony wywiad.

Spis jest obowiązkowy

Spis rolny to obowiązek, a rachmistrzowi nie można już odmówić udziału w spisie. To wymóg wynikający z ustawy, a za jego nieprzestrzeganie przewidziane są prawne i finansowe sankcje.