Stolica wspiera w ten sposób ogólnopolską inicjatywę, której celem jest ułatwienie dostępu do bezpłatnych środków higieny intymnej, a jednocześnie walka z uprzedzeniami, którymi naznaczona jest menstruacja.

Nie bez powodu spotykamy się właśnie dziś – w Dzień Higieny Menstruacyjnej. Jesteśmy przekonani, że problem wykluczenia menstruacyjnego, ale także edukacji związanej z dojrzewaniem, dostępem do środków higieny intymnej jest bardzo ważny dla kobiet i dziewczynek – mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – Warszawa promuje dobre praktyki, inspirujemy i popieramy różne inicjatywy, projekty i aktywności jak Różowa Skrzyneczka, ale również Okresowa Koalicja czy Akcja Menstruacja – zaznacza.

Różowa Skrzyneczka to oddolna inicjatywa kobiet w całej Polsce, której celem jest walka z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym, a także zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole. – Bardzo się cieszę, że inicjatywa Różowej Skrzyneczki zawitała do śródmiejskich szkół i pozwoli walczyć z wykluczeniem menstruacyjnym, a także ułatwi dostęp do środków higieny osobistej w czasie miesiączki – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – To pilotaż, ale już teraz widzę ogrom zainteresowania w pozostałych dzielnicach i szkołach – dodaje.

Jak zauważa Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, pełnomocniczka prezydenta m.st. Warszawy ds. kobiet, w akcję włączyło się także wiele innych placówek. – Poza szkołami w inicjatywę zaangażowały się instytucje kultury, biblioteki czy ośrodki sportu. Jest już 114 miejsc w całej Warszawie, w których można skorzystać z środków higienicznych np. w toaletach. Zachęcamy do tego, aby zgłaszać kolejne adresy – mówi Katarzyna Wilkołaska-Żuromska.

Pomysłodawczynie akcji działają na rzecz walki z tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. – O  miesiączce wciąż mówi się̨ za mało i nierzetelnie, a to prowadzić może do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie może być́ tak, że w XXI wieku dziewczynki opuszczają̨ zajęcia szkolne przez to, że nie mają podpaski bądź wstydzą się o nią poprosić. Cieszę̨ się̨, że jako Różowa Skrzyneczka i wszystkie zaangażowane osoby powoli to zmieniamy. Dzięki ogólnodostępnym skrzynkom na produkty menstruacyjne, umieszczanych m.in. w szkołach i instytucjach publicznych, o konieczności dostępu do środków higieny na czas menstruacji jest coraz głośniej – cieszą się przedstawicielki Różowej Skrzyneczki.  

Akcja znajduje kolejnych sprzymierzeńców. – Zachwycona działalnością Różowej Skrzyneczki sama zgłosiłam się do współpracy i bardzo się cieszę, że jestem. Mierzymy wysoko i sięgamy daleko. Kobiety stanowią już ponad połowę światowej populacji. W Polsce też jest nas więcej niż mężczyzn. Feminizm – przez lata słowo deprecjonowane – to przecież tylko i aż patrzenie na świat z kobiecej perspektywy. Nie bójmy się tego. Bądźmy otwarci i odważni – apeluje Magdalena Schejbal, ambasadorka Różowej Skrzyneczki.

Inicjatywa nie ogranicza się tylko do udostępniania bezpłatnych artykułów higienicznych. Od września w warszawskich szkołach, w których pojawią się różowe skrzyneczki, przeprowadzone zostaną zajęcia edukacyjne na temat menstruacji. Dodatkowo, w ramach akcji miasto uruchomiło cyfrową mapę lokalizacji, w których znajdują się skrzyneczki. Będzie ona na bieżąco uaktualniana o kolejne adresy. Znajduje się na stronie www.mapa.um.warszawa.pl/rozowe_skrzyneczki.  

Różowa Skrzyneczka nie jest jedyną akcją na rzecz przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu menstruacyjnemu, jakie wspiera Warszawa. Stolica włącza się także w wybrane inicjatywy Okresowej Koalicji, zrzeszenia organizacji oraz ekspertek i ekspertów zajmujących się tematem miesiączki, a także Akcji Menstruacja – pierwszej w Polsce fundacji, której głównym celem jest pomoc osobom doświadczającym ubóstwa menstruacyjnego. Działania stolicy wspierają Warszawska Rada Kobiet i Młodzieżowe Rady Miasta i Dzielnic.

pozycjonowanie stron warszawa