Co roku w okresie świątecznym miasto organizowało dla swoich mieszkańców takie wydarzenia jak Warszawa, Cukiernik, Kartki i Piernik, podczas którego warszawiacy mieli możliwość odwiedzenia świątecznego pawilonu przy Krakowskim Przedmieściu. Mogli wysłać warszawskie kartki świąteczne, własnoręcznie dekorować pierniczki czy przygotować spersonalizowane dekoracje świąteczne. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również Warszawskie Kolędowanie, które w styczniu każdego roku przyciągało tysiące warszawiaków do wspólnego śpiewania kolęd.

Rok 2020 wymusił zmianę formuły tych wydarzeń. Pandemia koronawirusa odebrała nam możliwość spotykania się i wspólnego świętowania. Zależy nam jednak na podtrzymywaniu tych wartościowych tradycji, nawet w tak trudnym okresie. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na przygotowanie wydarzeń świątecznych w formie online, która pozwoli na zachowanie wszelkich względów bezpieczeństwa, jednocześnie zachęcając warszawiaków do wspólnego przygotowywania i celebrowania świąt.

W ramach wydarzenia Warszawa na Święta na profilu miasta na Facebooku przez miesiąc odbywać się będą wydarzenia, warsztaty i konkursy związane z tematyką świąteczną, w których udział będzie mógł wziąć każdy warszawiak, niezależnie od wieku.

Od 27 listopada do 25 grudnia na profilu Miasta Stołecznego Warszawy odbędą się warsztaty z zakresu świątecznego gotowania, ozdabiania domu i pieczenia pierniczków. W konkursach będzie można wygrać choinki oraz przygotowane na tę okazję świąteczne plakaty.

Już pod koniec listopada (28 i 29 listopada) podpowiemy jak przygotować piękne ozdoby świąteczne w duchu less waste, ograniczając ilość odpadów i jednocześnie świetnie się bawiąc. Warsztaty poprowadzi blogerka Katarzyna Ogórek. Najlepsze z ozdób wykonanych w domu będzie można zgłosić do konkursu.

W pierwszym tygodniu grudnia (5 i 6 grudnia) razem z Natalią Kudelą warszawiacy będą mogli nauczyć się jak zrobić i ozdobić świąteczne pierniczki, aby zachęcały nie tylko pysznym smakiem, ale również wyjątkowym wyglądem. Odbędzie się również konkurs na najlepsze warszawskie pierniczki.

Od 5 grudnia będzie można obejrzeć także cykl cotygodniowych filmików przygotowany przez Jagnę Niedzielską na temat ekologicznego przygotowywania bożonarodzeniowych potraw. Prowadząca pokaże jak ograniczać marnowanie jedzenia i kreatywnie wykorzystywać nadmiar pozostającej po świętach żywności.

Dodatkowo planujemy m.in. quiz warszawski, w którym każdy będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat miasta. Zaprosimy także do Świątecznego Kolędowania – zachęcamy warszawiaków do przesyłania nagrań z domowego kolędowania. Najlepsze filmiki zostaną nagrodzone, a z nadesłanych materiałów stworzymy wspólną Warszawską Kolędę, która zostanie opublikowana tuż przed świętami na profilu miasta na Facebooku.