– Teatr Baj to miejsce wyjątkowe. To historia Warszawy, która teraz rozpoczyna swój nowy rozdział, w zmodernizowanym budynku na Pradze Północ – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

– Jagiellońska 28 to miejsce, które od blisko 70 lat jest związane z teatrem lalek. Dzięki generalnemu remontowi, mogliśmy zachować wyjątkowość tego miejsca, łącząc je z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi – mówi Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Remont i gruntowna modernizacja

Budynek przeszedł gruntowny remont i modernizację. Została zachowana jego podwójna funkcja – kulturalna (teatr) i oświatowa (przedszkole). Swoją siedzibę przy Jagiellońskiej 28 znów będzie miał Teatr Baj, który zajmie powierzchnię centralną od ulicy Jagiellońskiej oraz czwarte piętro i poddasze. W części przeznaczonej na teatr znalazły się nowoczesne sale widowiskowe. Jest sala główna na piętrze ze 180 miejscami na widowni, ruchoma scena oraz sala kameralna na trzecim piętrze, przeznaczona dla grup po 25 osób. Odnowione zostało wejście do teatru od strony frontowego dziedzińca. W przestronnym holu znalazła się kasa biletowa, szatnia, portiernia oraz łazienki. Na drugim piętrze jest przestrzeń wystawowo-edukacyjna z Muzeum Lalek.

Teatr zyskał też zaplecze techniczne i wyposażenie: zapadnie sceniczne, elektryczne sztankiety czyli urządzenia służące do podnoszenia dekoracji teatralnych, poprawiła się też akustyka. Ponadto częścią teatru są garderoby oraz pracownia plastyczna tworzenia dekoracji teatralnych. Łączna powierzchnia użytkowa teatru to ok. 2 500 m².

Przedszkole, które znajduje się w tym samym budynku, powiększyło się o dwa oddziały, przeznaczone dla ok. 160 dzieci i zajmie pomieszczenia od pierwszego do trzeciego piętra głównego korpusu gmachu. Na gruntowny remont i modernizację całego budynku przeznaczono ponad 30 mln zł.

 

Najstarszy teatr lalek

Teatr Baj powstał w 1928 r. Jest najstarszym w Polsce teatrem lalek. Jest też jedynym teatrem dla dzieci odznaczonym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2014).

  

Historia budynku

Budynek przy ulicy Jagiellońskiej 28 to ciekawy, oryginalny, a także mało znany obiekt historyczny w Warszawie. Historia budowli sięga początku XX wieku – kamienica powstała, jako Gmach Wychowawczy Warszawskiej Gminy Starozakonnych im. Michała Bergsona. Została zbudowana w 1914 r. wg projektu Henryka Stifelmana i Stanisława Weissa. Do 1940 r. działał tu dzienny przytułek dla dzieci oraz szkoła. Już w 1953 r. do kamienicy wprowadził się Teatr Baj. W budynku wraz z teatrem mieści się przedszkole nr 163.