Ponownie wszystkie teatry, kina, muzea, galerie
czy domy kultury od 7 listopada zostaną zamknięte. Instytucje kultury
przygotowały się na taką ewentualność i coraz więcej wydarzeń organizują
online.

 

TR Warszawa uruchamia VOD

Wkrótce ruszy kolejna platforma online warszawskiego teatru. Pod
adresem online.trwarszawa.pl będzie transmitowana
premiera teatralna „2020: Burza” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, a do końca roku
zaplanowano jeszcze transmisje online spektakli
TR Warszawa: “Inni ludzie” w reż. Grzegorza Jarzyny oraz “Cząstki kobiety” w
reż. Kornéla Mundruczó.

Spektakle online oraz towarzyszący im program spotkań,
warsztatów i wprowadzeń są nie tylko pełnowartościowym uzupełnieniem, ale i
integralną częścią działań artystycznych i programowych TR Warszawa. Dzięki
scenie online staje się jeszcze bardziej otwartą instytucją kultury – dostępną
zarówno dla osób mieszkających w Warszawie, jak i publiczności z całej Polski
oraz ze świata. Sukcesywnie dodawane będą rejestracje spektakli TR w
dostępie VOD (video na żądanie), w tym także kultowe spektakle archiwalne.

Teatry online

W Teatrze Ateneum platforma VOD ruszyła już we wrześniu. Pod adresem vod.teatrateneum.pl można oglądać cykl dziesięciu krótkich opowiadań Sławomira Mrożka (co tydzień dodawane są nowe odcinki). Korzystanie z platformy wymaga rejestracji. W tym momencie zawartość serwisu jest bezpłatna, ale w miarę dodawania nowych treści teatr zapowiada wprowadzenie opłat.

Teatr Dramatyczny oferuje obecnie jeden spektakl online. To „Tajny dziennik” na podstawie M. Białoszewskiego, który można oglądać na stronie online.teatrdramatyczny.pl. Aby to zrobić, trzeba wykupić bilet i wpisać otrzymany kod. Bilet umożliwia obejrzenie filmu przez 24 godziny od zakupu.

Swoje VOD uruchomił również Teatr Powszechny. 24 października zainaugurował platformę spektaklem „Main Kampf” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. Pod adresem vod.powszechny.com będzie można również oglądać najnowszą premierę tego teatru „Martwa natura”, w reżyserii Agnieszki Jakimiak. Spektakle są dostępne w czasie rzeczywistym dla wszystkich, którzy w systemie VOD zakupią online bilety z kodem.

Festiwale filmowe także online

Do 8 listopada trwa „Cinemaforum” – Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych. To festiwal prezentujący krótkie filmy z całego świata. Festiwal odbywa się na platformie mojeekino.pl. Dostęp do filmów jest darmowy, po uprzedniej rejestracji na platformie i uzyskaniu cyfrowej wejściówki.

Również na tej platformie do 9 listopada odbywa się 5. festiwal filmowy Ukraina! Dostępne są zarówno karnety jak i bilety na pojedyncze projekcje.

Miejska platforma VOD

Jednocześnie budujemy platformę VOD dla warszawskich instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Na ten cel przeznaczyliśmy 1,3 mln zł. Projekt koordynuje Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Potrzeba takiej realizacji pojawiła się w nowej sytuacji związanej z pandemią i przymusową kwarantanną, podczas której kultura przeniosła się do sieci, a instytucje stanęły w obliczu nowych wyzwań. Platforma powstaje z myślą o organizatorach kultury w Warszawie, ma służyć upowszechnianiu kultury i działać na rzecz jej dostępności. W przyszłości będzie to centralne miejsce do prezentowania cyfrowych treści kulturalnych oraz szansa na zdobywanie środków finansowych.