Warszawa dynamicznie się zmienia. Chcemy, by była piękna, zielona i wygodna do życia dla wszystkich. Dlatego tak ważny jest nasz konkurs. Propagujemy w nim najlepsze inwestycje prywatne i publiczne, wystawy oraz książki poświęcone architekturze. A kandydatów mogą zgłaszać wszyscy: mieszkańcy, architekci, inwestorzy. Gorąco zapraszam do udziału w naszym konkursie – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Rozejrzyjmy się wokół siebie. Czy w 2020 roku powstały budynki, osiedla, ulice, skwery, które chcemy zgłosić do nagrody? A może warto wyróżnić jakieś wydarzenie architektoniczne? Także online, bo w pandemii wszyscy działamy nieco inaczej. Warto pamiętać, że nie tylko wygląd się liczy. Wszystkie inwestycje i propozycje, które zostaną zgłoszone do nagrody, ocenią eksperci. Zbadamy z nimi dostępność budynków i przestrzeni publicznych. Sprawdzimy czy nie ma barier architektonicznych. Bo Warszawa ma być dla wszystkich, bez względu na wiek, sprawność czy stan zdrowia. Bardzo ważne są dla nas rozwiązania proekologiczne. Sprawdzimy czy architekci zastosowali rozwiązania, które zapewniają lepszą adaptację Warszawy do zmian klimatu. Czy przetwarzane są odpady budowlane? Czy jest zieleń? Jaki inwestycja zostawia ślad węglowy? Czy deszczówka jest zbierana i wykorzystywana? To wszystko jest teraz ważne przy ocenie inwestycji. Nagrody przyznajemy w sześciu kategoriach: – Najlepsza architektura użyteczności publicznej,
– Najlepsza architektura komercyjna,
– Najlepsza architektura mieszkaniowa,
– Nowe życie budynków,
– Projektowanie przestrzeni publicznej,
– Najlepsze wydarzenie architektoniczne. Przyznajemy też: – Grand Prix,
– Nagrodę Mieszkańców.
Ta ostatnia nagroda ma dla nas szczególną wartość. O jej przyznaniu decydują bowiem mieszkańcy Warszawy w głosowaniu internetowym. Przyznajemy też dwie nagrody specjalne – za rozwiązania proekologiczne i za dostępność. Jedna grupa naszych ekspertów sprawdza najlepsze realizacje pod kątem rozwiązań odpowiedzialnych klimatycznie. A druga grupa specjalistów sprawdza czy nie ma barier architektonicznych. Zachęcamy do udziału w najnowszej edycji konkursu. Wystarczy wejść na stronę nagroda-architektoniczna.pl i wypełnić formularz online. Na zgłoszenia czekamy do 8 marca. W poprzedniej edycji nagrodziliśmy żłobek publiczny w Wesołej, Warszawski Szpital dla Dzieci, EKOpark w Ursusie, kompleks P4 z hotelem Vienna House na Służewcu Przemysłowym, Osiedle Mieszkaniowe przy ulicy Rudzkiej i książkę „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus”.