– Każdej uroczystej sesji towarzyszy jakiś motyw przewodni. Dziś, w czasach pandemii, pozwólmy sobie docenić to, jak w tym trudnym czasie okazujemy solidarność i troskę, jak się wspieramy, myślimy o drugim człowieku, jak w obliczu trudności potrafimy działać wspólnie i zapomnieć o różnicach, które nas dzielą, a w obliczu wyzwania okazują się nie mieć znaczenia – mówiła Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy – Przez kilka ostatnich dni zastanawiałam się jaką nicią połączyć wszystkich honorowych obywateli. Myślę że znalazłam ją w różnicach i odmiennościach Warszawy oraz ludzi z nią związanych, różnicach, które nas przyciągają, fascynują, budują ogromne bogactwo, które powinniśmy bardzo doceniać – dodała.

– Zbieramy się jak co roku – w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – na tej jednej z najważniejszych sesji Rady Miasta, po to, aby uczcić tych, którzy odznaczyli się w życiu miasta, w życiu naszej ojczyzny. Dla mnie niesłychanie istotne jest to, że spotykamy się tutaj, możemy być razem, możemy się w tych dniach unieść ponad różnice polityczne i oddać hołd tym wszystkim, którzy są dla nas ważni – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.s.t Warszawy – Dzisiejszy dzień jest niezwykły, ponieważ wszyscy jesteśmy myślami przy Powstaniu Warszawskim, ale cieszę się, że możemy być razem, jestem dumny z tego, ze mogliśmy uhonorować tak wspaniałe osoby, które są dla nas wzorem do naśladowania i drogowskazem – dodał.

Podczas sesji uroczyście wręczono odznaki Honorowego Obywatela m.st. Warszawy dla osób, którym Rada Miasta nadała je w 2020 r. i w czerwcu tego roku. Tytuł ten stanowi wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców. Jak dotąd przyznano go 94 osobom, z czego w 2020 r. pięciu, a w 2021 r. dwóm osobom. Na dzisiejszej sesji wyróżnienia z rąk prezydenta stolicy i przewodniczącej Rady Miasta odebrali m.in. Olga Tokarczuk i prof. Andrzej Rzepliński.

– To ogromny zaszczyt być obywatelem honorowym m.st. Warszawy, miasta-bohatera, miasta, jak żadna inna stolica w nowoczesnej Europie – mówił profesor Andrzej Rzepliński – Jest to dla mnie wyzwanie. Nie spodziewałem się tego, że będę stał w tym miejscu i że otrzymam nagrodę od tego miasta, dla którego przez wiele lat pracowałem.

Na sesji pojawili się także laureaci Nagrody m.st. Warszawy z 2020 i 2021 r., którzy odebrali od prezydenta i przewodniczącej Rady Miasta statuetki Syreny Warszawskiej. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Artur Barciś, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Jan Młynarski, Grzegorz Rosiński, Tadeusz Rolke i Inicjatywa Wolne Sądy. W ubiegłym i bieżącym roku Nagrodę m.st. Warszawy przyznano w sumie 55 osobom i instytucjom.