Podstawą zdrowego i ładnego uśmiechu są przede wszystkim białe zęby. W dzisiejszych czasach nie każdy może się poszczycić takim białym zadowalającym białym uzębieniem, dlatego niektórzy z nas decydują się na metodę wybielania zębów.

Pewna część z nas od urodzenia posiada zęby bardziej żółte od innych osób, a jeszcze dodatkowo przez cały czas jesteśmy narażeni na różnego rodzaju czynniki, które to wpływają na kolorystykę naszego uzębienia. Takie czynniki, które to wpływają na kolorystykę przebarwień zębów to między innymi nasz wiek, różnego rodzaju choroby ogólne – porfirie, choroby hemolityczne, zażywanie lekarstw, palenie papierosów, różnego rodzaju barwniki z kawy czy herbaty jak i też zaleganie złogów nazębnych. Aby osiągnąć zadowalające wyniki wybielania zębów jest przede wszystkim utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej jak i tez rezygnacja z niektórych złych nawyków, takich jak na przykład palenie papierosów.

Wybielanie zębów – różne metody

Metod wybielania zębów jest kilka, trzeba skonsultować je ze stomatologiem i razem wybrać odpowiednią. Gdy przebarwienia nie są zbyt rozległe to możemy spróbować podjąć się wybielania w warunkach domowych. Na rynku oferowane są przeróżnego rodzaje preparaty wybielające, między innymi są to pasty, żele z nakładkami, jak i też paski wybielające z nasączonymi substancjami.

Taki wybór metody jest zdecydowanie najtańszy jak i bezpieczny, choć efekty takiego wybielania nie są zbytnio satysfakcjonujące, dlatego też większość z osób, które je zastosują z biegiem czasu i tak się wybierają do stomatologa na interwencję. Natomiast, jeżeli zależy nam na czasie i oczekujemy szybkich rezultatów, to oczywiście należy skorzystać z pomocy, jaką oferuje nam stomatolog w swoim gabinecie.

Obecnie stosuje się dwie metody. Jedna to nakładkowa, a druga to laserowa.

Metoda nakładkowa polega na samodzielnym przeprowadzaniu jej w domu. Pacjent, który stosuje tą metodę nakłada na noc indywidualne nakładki przez okres około 10 dni. Wadą tej metody są powikłania w postaci między innymi nadwrażliwości zębów, może podrażnić błonę śluzową, czy też zaburzyć stronę stawu skroniowo-żuchwowego. Jest to metoda, która wymaga od pacjenta dużej samodyscypliny i jest ona czasochłonna. Zaleta jej są efekty, które są bardzo zadowalające, gdyż poprawiają odcień zębów nawet o 6 odcieni, i efekt ten może się utrzymać nawet do 3 lat. Na pewno jest to metoda o wiele tańsza niż metoda laserowego wybielania zębów.

Natomiast metoda laserowa polega na użyciu specjalistycznej lampy, gdzie 3 – krotnie zostaje nałożona aplikacja preparatu wybielającego o wysokim stężeniu i dodatkowej aktywacji żelu z dużą dawką energii z lampy już podczas jednej wizyty. Taka wizyta u stomatologa trwa w granicach 1,5 godziny, a efekt jest bardzo zadowalający, gdyż poprawia odcień nawet aż o 10 odcieni. Ta metoda jest stosowana w przypadku bardzo trudnych przebarwień, a efekt tej metody laserowej utrzymuje się nawet do 3 lat. Metoda laserowego wybielania zębów jest o wiele droższa od metody nakładowej, ale tym samym ma znacznie mniej powikłań po jej zastosowaniu.

Wybielanie zębów – wady i zalety
5 (100%) 2 votes