Wysokie czynsze najmu lokali użytkowych sprawiają , iż coraz popularniejszy staje się ich zakup, również na kredyt.

W przypadku zakupu inwestycyjnego kuszą także długookresowe umowy najmu zawierane nierzadko nawet na 10 lat.

O czym należy pamiętać finansując zakup lokalu użytkowego na kredyt?

Nie tylko na firmę

Po pierwsze wbrew powszechnej opinii , kredyt na zakup lokalu użytkowego nie musi być zaciągnięty wyłącznie na firmę-zakup lokalu użytkowego możemy kredytować również jeżeli jesteśmy osobą fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej. Lokal w takiej sytuacji możemy więc nabyć czysto inwestycyjnie, np. aby wynajmować go pod biuro, sklep itp.

Oczywiście musimy pamiętać, iż nie każdy bank finansuje zakup lokalu użytkowego na osobę fizyczną ,dysponować musimy min. 20% wkładem własnym a maksymalny okres kredytowania to 25 lat.

Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem lokalu użytkowego na działalność gospodarczą spektrum możliwości będzie znacznie szersze. Takiego kredytu udziela większość banków dostępnych na rynku, oferty będą natomiast znacznie różnić się ceną i poziomem wymaganego wkładu własnego-część banków z dodatkowym ubezpieczeniem udzieli takiego kredytu nawet na 100% ceny nabywanego lokalu (bez wkładu własnego). Maksymalny okres finansowania to 10-20 lat. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani, zamiast przeglądać pojedynczo oferty poszczególnych banków – skorzystajmy z bezpłatnej porady eksperta finansowegotaka wizyta nic nas nie będzie kosztować, a wielu doświadczonych doradców, jak np. Mateusz Dyrda z Warszawy, pomogą przebrnąć przez zawiłe ścieżki języka finansowego, a przede wszystkim dobiorą optymalne rozwiązanie finansowe na planowany zakup.

Zdolność

W przypadku kredytu zaciągniętego na osobę fizyczną bank weźmie pod uwagę nasze aktualne dochody ze źródeł takich jak umowa o pracę, umowy zlecenie itp.

Niestety nie będzie możliwości przyjęcia do oceny naszej zdolności kredytowej przyszłego dochodu z najmu nabywanej nieruchomości.

Nieco inaczej będzie wyglądało to w przypadku kredytu na firmę.

Bank może uwzględnić do oceny zdolności kredytowej nie tylko aktualne wyniki finansowe naszej działalności gospodarczej ale również przyszłe dochody z najmu nabywanej nieruchomości czy dochody z innych źródeł takich jak umowa o pracę. W przypadku braku tradycyjnej zdolności kredytowej część banków  udzieli kredytu opierając się wyłącznie na biznes planie realizowanego przedsięwzięcia.

Co z tym Vatem?

Możliwość odliczenia 23% vat-u naturalnie zwiększa rentowność inwestycji. Wbrew obiegowej opinii Vat możemy odliczyć nie tylko jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą – wszystko zależy od tego w jaki sposób będziemy wykorzystywać lokal. Aby potwierdzić możliwość odliczenia Vat-u najlepiej przed zakupem poprosić o interpretację Urzędu Skarbowego.

Zaciągając kredyt na firmę podatek VAT jesteśmy w stanie również skredytować-będzie to tzw. kredyt balonowy czyli kredyt, którego kapitał spłacamy jednorazowo ( tzn. balonem), po uzyskaniu zwrotu z Urzędu Skarbowego.

Condohotel – czy to się opłaca?

Ciekawą alternatywą dla zakupu standardowego lokalu użytkowego są ą apartamenty typu Condohotel czyli apartamenty na wynajem w obiektach hotelowych.

Konstrukcja produktu jest bardzo prosta –my kupujemy apartament hotelowy, a deweloper wynajmuje go w naszym imieniu oferując stałą stopę zwrotu z najmu inwestycji-zazwyczaj jest to ok 6-7% a umowy poopisywane są na okres 10 lat.

Model finansowania – zbliżony jak w przypadku lokali użytkowych ale część banków stawia dodatkowe warunki jak np. wyposażenie lokalu w aneks kuchenny co podniesie jego płynność.

Decydując się na zakup lokalu użytkowego na kredyt pamiętajmy, że będzie on średnio o 2 punkty procentowe droższy niż kredyt na zakup nieruchomości o charakterze mieszkalnym.

Warto zatem dokładnie przeanalizować rentowność naszej inwestycji oraz nasze możliwości finansowe.