Decydujesz się na własne cztery kąty. Wiesz, że do realizacji swojego celu będziesz potrzebował odpowiedniego finansowania, dlatego zagłębiasz się w temat kredytu hipotecznego. Trafiając na pojęcie zdolności kredytowej, poznajesz obraz idealnego kredytobiorcy. Regularne dochody, stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, niskie koszty utrzymania – to wszystko przemawia na jego korzyść. Ty jednak prowadzisz własną działalność gospodarczą. Co w takiej sytuacji?

Własna działalność gospodarcza a kredyt hipoteczny – formalności

Jeśli chcesz otrzymać kredyt, jak każdy potencjalny kredytobiorca musisz udowodnić, że dasz radę udźwignąć zobowiązanie. To, co będzie różniło Cię od osób zatrudnionych na podstawie umowy, to przede wszystkim więcej formalności. Jako właściciel firmy musisz przedstawić odpowiednie dokumenty rejestrowe oraz dochodowe. Co więcej, aby sprawdzić czy regularnie rozliczasz się z Urzędem Skarbowym i ZUS-em, bank może wymagać także zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami oraz podatkami.

Własna działalność gospodarcza a kredyt hipoteczny – warunki

Więcej formalności to niejedyna różnica. Na drodze do uzyskania kredytu mieszkaniowego pojawia się także więcej warunków, które musisz spełnić. Jednym z nich jest odpowiedni staż Twojej działalności. Jeśli dopiero co założyłeś swoją firmę, bank niestety odrzuci Twój wniosek. Minimalny czas prowadzenia biznesu wynosi 12 miesięcy (w zależności od instytucji finansowej nawet 24 miesiące). Niektóre banki mogą jednak skrócić wymagany okres istnienia firmy. Jeśli w ramach swojej działalności wykonujesz zlecenia dla pracodawcy, u którego byłeś uprzednio zatrudniony na podstawie umowy, przemawia to na Twoją korzyść. Podobnie jest w przypadku, gdy kontynuujesz wcześniejszą profesję.

Kolejnym stawianym warunkiem jest stabilność dochodu oraz jego odpowiednia wysokość. Musisz pamiętać, że przychód nie jest równoznaczny z dochodem. Zostaną od niego odjęte koszty, jakie generuje prowadzenie działalności. Na Twoją niekorzyść mogą też działać wszelkie odnotowane straty. Istnieją jednak pewne możliwości na podwyższenie dochodu, pomocne okazują się być m.in. odpisy amortyzacyjne.

Własna działalność gospodarcza a kredyt hipoteczny – wsparcie

Ubieganie się o kredyt przy własnej działalności gospodarczej może Ci się wydawać skomplikowane. Więcej formalności i wymogów nie znaczy jednak, że jego uzyskanie jest niemożliwe. Jeśli potrzebujesz wsparcia w ocenie swoich możliwości i wyborze najkorzystniejszej oferty, skontaktuj się ze doradcą kredytowym.